مکمل‌گرایی برای مبتدیان

چند ‌وقت ‌پیش یک گزارش‌گر از من خواست مکمل‌گرایی[1] را برایش تعریف کنم، او نمی‌­دانست منظور از این واژه چیست و این اصلا عجیب نیست.

عبارت “مکمل‌بودن[2]” در کتاب ‌مقدس نیامده است، اما برای خلاصه کردن یک مفهوم کتاب‌مقدسی از آن استفاده می‌­شود. درست شبیه کلمۀ “تثلیث” است. کتاب‌ مقدس هرگز این کلمه را به ‌کار نبرده است، اما بدون انکار به سه شخص بودن خداوند اشاره دارد “پدر، پسر، روح‌القدس”.

گرچه مفهوم “مکمل‌بودن” زن و مرد را می‌­توان از پیدایش تا مکاشفه مشاهده کرد، اما مکمل‌بودن، فقط بیست‌و‌پنج سال است که استفاده می­‌شود. گروهی از محققین این واژه را ابداع کردند و سعی کردند اصطلاحی را ارائه دهند، که نشان‌گر ایدۀ کتاب‌مقدسی و تاریخی برابری زن و مرد و در ‌عین ‌حال متفاوت بودن آن‌ها باشد. لزوم چنین عنوانی، وقتی مطرح گردید که می­‌خواستند به موضوع برابری و قابلیت جا به جایی نقش مردان و زنان (مساوی طلبی) پاسخ دهند.

این مفهوم اولین بار در دهه‌­های هفتاد و هشتاد میلادی توسط فمینیست‌های کتاب‌مقدسی، در میان گروه‌های بشارتی، اعلام و رایج گردید. من به تازگی، مقالات متعددی از کسانی خوانده‌­ام که نظریۀ مکمل‌بودن را به اشتباه فهمیده‌­اند، یا اشتباه ارائه داده‌­اند. بیست‌و‌پنج سال پیش، در جلسه‌ای بودم که کلمۀ “مکمل‌بودن” مطرح شد. بنابراین فکر می­‌کنم به‌خوبی بر این تعریف احاطه دارم. پس می‌خواهم اصل قضیه را برایتان شرح دهم. در مقایسه با سری کتاب‌های آموزشی «برای مبتدیان»، من کتاب نوآموز و پایۀ «مکمل‌گرایی ‌برای‌ مبتدیان» را به منظور درک مفهوم این کلمه به شما معرفی می­‌کنم.

۱-این کلمه مکمل است نه افتخاری (در انگلیسی)

کلمۀ مکمل از فعل (کامل‌ کردن یا مکمل ‌بودن) “complement” ریشه می‌گیرد، نه از ستایش “compliment”. در فرهنگ لغت، این واژه این‌گونه تعریف شده است:  

چیزی‌که کامل می‌­کند، هر دو قسمت یا دو چیزی که باید با هم یک کل را بسازند؛ قرینه، همتا، مکمل.

مکمل‌گراها معتقدند خدا مرد و زن را به ‌عنوان مظهر تکمیلِ تصویر خدا، خلق کرد، مرد و زن در انعکاس جلال او مکمل هم هستند. دو جنسیت متفاوت این نگرش را بسط می‌­دهد. گر چه هر‌ دو به سهم خودشان کاملا حامل شباهت خدا هستند اما هر ‌یک به روشی متفاوت و مجزا عمل می­‌کنند. مرد و زن در ارتباط با هم حقایق مربوط به عیسی را منعکس می­‌سازند، طوری‌که به تنهایی قادر به این کار نبودند.

۲-  جون کلیوِر [3]دهۀ پنجاهی است و بنابراین تعریفی از مکمل‌گرایی ندارد

در جلسۀ نام‌گذاری مفاهیم، یک ‌نفر از کلمۀ “سنت‌گرایی” نام برد، زیرا موقعیت ما همان چیزی است که مسیحیان، به‌طور سنتی به آن باور دارند. اما فورا با آن مخالفت شد. کلمۀ سنت‌گرایی رنگ ‌و‌ بوی سنت دارد. مکمل‌گرایان بر این باورند که اصول کتاب ‌مقدس، برای سنت اعتباری قائل نیست. آن‌ها را می‌­توان در هر زمان و فرهنگی به‌کار برد. جون کلیوِر یک کلیشه‌­ساز امریکاییِ سنتی است. او مکمل‌گرای ایده‌­آل نیست. همین‌ و ‌بس! فرهنگ تغییر کرده است. مکمل­‌گرایی با شصت یا هفتاد سال پیش کاملا متفاوت است. پس کلیشه‌­های برنامه‌ریزی شده را دور بریزید دیگر کاربردی ندارند.

۳- سلسله مراتب طبقۀ کارگر-کاسب دیگر جایگاهی در مکمل‌گرایی  ندارد.

تئوریست‌های فمینیست معتقدند تفاوت نقش مرد و‌ زن یک سلسله مراتبِ بالا-پایین (مثل دو لولۀ روی هم تفنگ) به‌وجود می­‌آورد که در آن مردان مانند مالکان فرانسوی صاحب امتیاز و برگزیدۀ (بورژوازی[4]) قرن هجدهم، از زنان نگه‌داری می‌­کنند، زنانی که مانند کارگران سطح پایین از هیچ امتیازی برخوردار نیستند (طبقۀ ‌کارگر). مکمل‌گرایان با این وجود بر این باور نیستند که مردان گروهی با رتبۀ بالاتر از زنان می‌­باشند. زنان جنسیت ‌دوم محسوب نمی­‌شوند. مردان مسئولیت سرِ خانه و کلیسا را به ‌عهده دارند و مسیح در تعریف قبلی این موضوع انقلابی به‌وجود آورد. اختیار و اقتدار به آنها حق حاکمیت نمی­‌دهد، مسئولیتشان در حقیقت برای آنها خدمت است. ما واژۀ “سلسلۀ مراتب‌گرایی” را رد کردیم چون مردم آن را به حقِ حاکمیت جدایی‌­ناپذیر و خودخوانده نسبت می­‌دادند.

۴- مکمل‌گرایی از ستم و آزار مرد سالارانه، بر زنان چشم­‌پوشی نمی­‌کند.

از نظر فنی “مرد‌سالاری” یا “پدر‌سالاری” یعنی یک سازمان اجتماعی که در آن پدر سرِ خانواده است. اما از دهۀ هفتاد میلادی فمینیست‌ها کاربرد تاریخی آن ‌را دوباره تعریف کردند، و آن‌ را به مفاهیم منفی تعبیر کردند. مرد‌سالاری را یک سیستم زن‌گریز می‌­دانند، که در آن زنان را زیر پا له می­‌کنند. به همین دلیل ما واژۀ “مرد‌سالاری” را نیز رد کردیم. مکمل‌گرایان با ظلم و آزار زنان مخالفت می‌کنند. ما می­‌خواهیم شاهد شکوفایی زنان باشیم و معتقدیم آنها وقتی شکوفا می­‌شوند که بر طبق کلام خدا در کنار مردان با هم زندگی کنند.

۵- مکمل‌گرایان معتقدند خداوند، مرد و زن را طراحی کرد تا حقایق مکمل‌گرایی دربارۀ عیسی را بازتاب دهند

تا اینجا برخی از سوء‌برداشت‌ها و اصطلاحات غلط دربارۀ مکمل‌گرایی را شرح دادیم. پس وقت آن رسیده است که یک تعریف اساسی ارائه دهیم. اساسا مکمل‌گرا به کسی گفته می‌شود که معتقد است، خداوند زن و مرد را خلق نمود تا حقایق تکمیلی دربارۀ عیسی را بازتاب دهند. این پایانِ همه ‌چیز بر مفهوم این واژه است. مکمل‌گرایان معتقدند، مردها طراحی شدند تا مانند نور افکن تمام توجهات را به رابطۀ مسیح و کلیسا جلب کنند (و رابطۀ خداوند ‌یهوه با مسیح)، کاری که زنان نمی­‌تواستند انجام دهند. زنان نیز، طراحی شدند تا توجهات را، به رابطۀ کلیسا با مسیح (و مسیح با خداوند) جلب کنند، که مردان قادر به انجام آن نبودند. در کل این‌که ما مرد و زن هستیم موضوع نهایی، در مورد ما نیست. این دربارۀ شهادت دادن به داستان عیسی است. ما نمی­‌خواهیم دیکته کنیم که مرد بودن و زن بودن در مورد چیست. خالق ما این کار را می­‌کند. این مبنای مکمل‌گرایی است. اگر شنیدید کسی به شما گفت: “مکمل‌گرایی یعنی باید ازدواج کنید، چندین بچه داشته باشید، همسران خانه‌­دار شوید، توالت تمیز کنید، کلا از حرفه و شغل خود دست بکشید، اصلا تفکر نکنید، آزار و اذیت را تحمل کنید، مدام سریال تکراریِ “آن را به عهدۀ بیور بگذار” را تماشا کنید، استعدادهای خود را سرکوب کنید، شخصیت خود را انکار کنید، به هر چیزی مردان می­‌گویند با سر جواب مثبت بدهید…” حرف او را باور نکنید. این برداشت اشتباه یک مرد یا زن کوته­‌فکر است. این مکمل‌گرایی نیست.


[1] Complementarianism

[2] Complementarity

[3] جون کلیور یک مرجع ادبی به معنای “مادر کامل خانه‌نشین” است که به “مادر” در برنامه تلویزیونی Leave it to Beaver که از سال ۱۹۵۷ تا ۱۹۶۳ منتشر شد، اشاره دارد. نویسندگان زن که سریال را تماشا می‌کنند، گاهی اوقات برای موافقت با چنین عرفان زنانه‌ایی به مشکل می‌خوردند. جون کلیور اغلب در اظهاراتی برای توجیه یک خانه نامرتب مورد اشاره قرار می گیرد، مانند «جون کلیور باعث شد که خانه ای بی عیب و نقص به نظر برسد».

[4] واژه “بورژوازی”، به دستهٔ بالاتر یا مرفه و سرمایه‌دار گفته می‌شود. این دسته قدرت خود را از استخدام، آموزش و ثروت به دست می‌آورند و نه از اشراف‌زادگی. این دسته بالاتر از طبقهٔ “پرولتاریا” قرار می‌گیرد. در جامعهٔ سرمایه‌داری این واژه معمولا به دسته‌های قانون‌گذار و مالک گفته می‌شود.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.