در زمان عیسی چه واحدهای اندازه‌گیری وجود داشت؟

تا چه حد در مورد واحدهای اندازه‌گیری در کتاب مقدس می‌دانید؟ آیا می‌دانید امروز یک متر، یک مایل، یک مینا، یک قنطار یا یک دینار معادل با چقدر است؟ اگر شما انجیل‌ را خوانده‌اید مطمئنا این کلمات را دیده‌اید، و شاید مفهوم آن‌ها را درک نکرده باشید. دلیل آن این است که واحدهای اندازه‌گیری زمان عیسی با واحدهای زمان ما متفاوت هستند.

بر این اساس، کارشناسان معتقدند که وزن‌ها و اندازه‌گیری‌های موجود در کتاب مقدس را نمی‌توان دقیقا به واحدهای اندازه‌گیری زمان ما تبدیل کرد، اما می‌توان آن‌ها را تخمین زد. این به این دلیل است که هر منطقه وزن و واحدهای اندازه گیری خود را داشت که از مکانی به مکان دیگر متفاوت بود. این بدان معنی است، که اگر داده‌های این مقاله با جدول‌های دیگری که به آن‌ها مراجعه می‌کنید متفاوت است، تعجب نکنید.

واحدهای اندازه‌گیری طول

ذِراع. حدودا معادل ۵۲ و نیم سانتی متر بود. (یوحنا ۸:۲۱، ۱۰۰ متر).

یک روز سفر. معادل با ۳۲ کیلومتر بود (لوقا ۲:۴۴).

مایل. واحد مایل رومی معادل با ۱۴۸۰ متر بود.

استادیوم. معادل با ۱۸۵ متر بود. (اول قرنتیان ۲۴:۹).

واحدهای اندازه‌گیری حجم

اندازه. یک واحد اندازه‌گیری معادل با ۱۲ لیتر بود.

کُر. نام آن به دلیل شکل دایره‌ای ظرفی است که با آن اندازه‌گیری انجام شده است. معادل حدود ۳۷۰ لیتر بود، که هم برای مایعات و هم برای غلات استفاده می‌شد.

کَب. واحد اندازه‌گیری رومی برای غلات (۸.۷ لیتر). همچنین به معنای ظرفی است که اندازه‌گیری‌ها با آن انجام شده است.

خمره. لغت «خمره» ترجمه واژه یونانی «باتوس» است. این واحد معادل با ۳۹.۵ لیتر بود. (لوقا ۱۶:۶).

کیل. از واژه یونانی مِتریتِس گرفته شده است (یوحنا ۶:۲)، و معادل با ۳۵ لیتر بود.

واحد‌های اندازه‌گیری وزن یا سکه

ابهامی که در برخی از واحدهای اندازه‌گیری مشاهده می‌کنید به این دلیل است که پول در اصل از فلزات گران‌بها تشکیل شده است که وزن آن‌ها ارزش دارد. در اناجیل در زمینه‌های مختلف به وزن و سکه اشاره شده است که قدرت خرید آن‌ها می‌تواند از این طریق به دست آید.

مثقال. معادل با ۱۴.۴ گرم سکه نقره. (متی ۱۵:۲۶؛ ۳:۲۷-۹)، کمی کمتر از وزن دو سکه دلار آمریکا (۱۶ گرم).

مینا. پِزو یا سکه نقره که در میان یهودیان معادل ۶۰ مثقال بود. (لوقا ۱۲:۱۹-۲۵). این نشان می‌دهد که یک مینا ۸۶۴ گرم یا معادل با تقریبا دو کیلو نقره بود.

دینار. به معنای «دَه» است و سکهٔ نقره رومی معادل با یک درهم بود. (متی ۲:۲۰؛ ۲۱:۱۴؛ لوقا ۳۰:۱۰-۳۵؛ مرقس ۳۷:۶). میشنا، که یک سند تفسیری یهودی از قرن دوم بعد از میلاد مسیح است بیان می‌کند: «با یک دینار می‌توانستید بین ۱۰-۱۲ وردنه؛ با چهار دینار ۱۲ لیتر گندم (تقریبا ۱۵ کیلو نان) و یا یک بَره؛ با سی دینار لباس یک برده را؛ و با ۱۰۰ دینار، یک گاو بخرید.»

دراخما. سکه نقره یونانی. در زمان هیرودیس و رومیان معادل با یک دینار بود. (لوقا۸:۱۵-۹).

درهم. در عهد جدید؛ در برخی از ترجمه‌ها، درهم معادل با هزار سکه و در ترجمه ای دیگر معادل با ۲۱.۶ کیلوگرم نقره است.

بیایید خداوند را در همه چیز جلال دهیم

دانستن این حقایق، موضوع تاریخی‌ای را به ما یادآوری می‌کند، که در آن خداوند ، با حاکمیت خود، پسر خود را برای نجات گناهکاران فرستاد، و بنابراین به ما کمک می‌کند تا داستان بزرگ فدیه را هنگام خواندن کلام بهتر درک کنیم.

عیسی مسیح از واحدهای اندازه‌گیری برای آموختن درس‌های بزرگ در مورد مسئولیت خود در قبال همسایگان، مقامات و جامعه ایمانی استفاده کرد. وظیفه ما این است که در هر کاری که انجام می‌دهیم، خدا را جلال دهیم و این شامل رعایت استانداردهای عادلانه در جامعه است.

بگذارید در دنیایی از تاریکی که به مژده انجیل نیاز دارد مانند نور باشیم و ببینیم که فرزندان خدای عادل احکام او را انجام می‌دهند. (میکاه ۸:۶).


بیوگرافی نویسنده: نمرود لوپز سردبیر کانون انجیل است. او استاد موسسه کتاب مقدسی باپتیست در اکوادور است. او به همراه همسرش ژانین، بنیان‌گذار خدمت آموزشی «Academia de Obreros Sofós» می‌باشند.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.