“خوشحالم که شکست خوردید”: بشارت مسیح در جاهای تاریک

با شنیدن کلمات “خدمت زندان”، چه تصویری به ذهن شما خطور می کند؟ شاید شاهد باشید که اعضای کلیسا شما شنبه شب ها به زندان های اطراف رفته و به حرف دل زنان و مردانی که در مقابل قانون ایستاده اند گوش می دهند و برای آنها دعا می کنند. شاید به جمع آوری هدایا از طریق برنامه “فرشته درخت کریسمس” در خدمت زندان و یا به گردهمایی های کایروس که آخر هفته ها در زندان های کشور برگزار می شود، فکر می کنید.

آنچه احتمالا تصور نمی کنید دستبند، دستگیری و محکومیت است. احتمالا گذر سال ها پشت درهای زندان که ۲۴ ساعته قفل هستند، پوشیدن لباس زندان و خوردن غذای زندان هرگز به ذهنتان خطور نمی کند.

“خدمت زندان” برای بسیاری از مسیحیان که در کشورهای ناامن و پرخطر زندگی می کنند، به این معنا است. شما به زندان فرستاده می شوید و در آنجا خدمت خود را انجام می دهید.

با عمو “زی” آشنا شوید

سال ها پیش یکی از همکاران من در سازمان صدای شهدا (VOM)، ژانگ رونگ لیانگ، رهبر یکی از بزرگترین شبکه کلیساهای خانگی در چین را ملاقات کرد. او که اغلب توسط مسیحیان چینی، “عمو زی” نامیده می شود، به تازگی هفت سال از محکومیت هفت سال و نیمه خود را به‌خاطر فعالیت های مسیحی به پایان رسانده بود.

عمو “زی” از دیابت و فشارخون بالا رنج می برد و با ضعف جسمانی شدید از زندان بیرون آمد. اولین هفته های آزادی خود را در بیمارستان گذراند و پس از مرخص شدن از بیمارستان همکار من با او ملاقات کرد.

در طی هفت سالی که در زندان سپری کرده بود، سازمان صدای شهدا (VOM)، به صورت فعالانه و غیورانه از ژانگ حمایت می کرد. بیش از ۵۰۰۰ هزار نفر از خوانندگان VOM، به ژانگ نامه نوشتند. هزاران نفر برای مقامات دولت چین ایمیل ارسال کردند و یا به سفارت چین در واشنگتن دی سی نامه نوشتند.

VOM و خوانندگان ما سر و صدای بلندی به راه انداخته بودند تا دولت چین را وادار کنند تا ژانگ را قبل از اینکه مدت محکومیتش به پایان برسد، آزاد کند اما این تلاش ها به جایی نرسید.

زمانی که همکار من او را ملاقات کرد، عمو “زی”، به‌خاطر تمام تلاش های ما سپاسگزار بود. او از نامه های فرستاده شده با خبر بود و دانستن اینکه مسیحیان در سراسر دنیا به یاد او بودند و برای او در مدتی که در حبس بود دعا کرده اند، برایش بسیار دلگرم کننده بود.

او گفت، “برای تلاش شما برای بیرون آوردن زود هنگام من از زندان، متشکرم.” سپس حرف شگفت انگیزی زد: “خوشحالم که تلاش های شما شکست خورد.”

آیا می توانید تصور کنید شخصی به جای اینکه زودتر از زندان آزاد شود و نزد خانواده خود برگردد، برای گذراندن کامل دوران محکومیتش در زندان، احساس “خوشبختی و برکت” کند؟

ژانگ جواب غیر منتظره ی خود را توضیح داد.

در بازداشتگاه سوم در شهر ژنگژو واقع در استان هنان، حدود ۵۰۰۰ نفر به‌خاطر جرایم مختلف علیه دولت چین، بازداشت بودند. عمو “زی”، این فرصت را پیدا کرد تا بسیاری از آن مردان را با مسیح آشنا کند.

وقتی کسانی که ایمان آورده بودند را شاگردسازی کرد، آنها نیز انجیل مسیح را با دیگر زندانیان به اشتراک گذاشتند، و این چرخه ادامه پیدا کرد. در زمان آزادی، تقریبا بعد از هفت سال، ژانگ گفت که هر زندانی محبوس در بازداشتگاه سوم این فرصت را داشت تا درباره انجیل بشنود و برای پیروی از عیسی مسیح تصمیم بگیرد.

او گفت، “من خوشحالم که شما و دیگران برای آزادی من تلاش کردید، اما اگر موفق می شدید، امروز در آن زندان کلیسایی وجود نداشت.

بشارت در سختی و جفا

پولس رسول با احساست عمو “زی”، آشناست. پولس رسول نیز، زمانی که در زندان بود، در تلاش برای پیشبرد انجیل بود، و در کتاب فیلیپیان ۱۲:۱-۱۳ چنین می نویسد: “ای برادران، می‌خواهم بدانید که آنچه بر من گذشت، در عمل به پیشرفت انجیل انجامید، به گونه‌ای که بر تمامی نگهبانان کاخ سلطنتی و بر همگان عیان شد که من به‌خاطر مسیح در زنجیرم.”

گاهی اوقات، خداوند ما را در موقعیت های آزمایش و رنج قرار می دهد تا مردمی که در آن شرایط هستند درباره عشق خداوند بشنوند. بشارت در چنین شرایطی، درد و فقدان را به همراه دارد. خواه برای خودمان و یا برای برادر و خواهر مسیحی که دوستش داریم، اینکه خواهان آزادی از این رنج باشیم، آسان است. حتی گاهی با قدرت خودمان برای آزادی از این رنج تلاش می کنیم و زمانی که به نتیجه نمی رسیم، ناامید می شویم.

در چنین شرایطی، بهتر است که با قلبی فروتن کلمات پولس رسول را به فیلیپیان و کلیسای بنا شده در بازداشتگاه سوم و کلمات عمو “زی”، را به یاد بیاوریم: “خوشحالم که تلاش های شما شکست خورد.”

__________________________________________________________________________________

بیوگرافی نویسنده: تاد نِتِلتون مجری رادیو صدای شهدا است. تاد ۲۱ سال همراه سازمان صدای شهدا خدمت کرده است. او به بیش از ۲۰ کشور ناامن و پرخطر سفر کرده و با صدها ایماندار که به‌خاطر ایمان به مسیح تحت جفا هستند مصاحبه کرده است. او نویسنده کتاب کشورهای ناامن: کره شمالی است، او همچنین در تیم نوشتن چهار کتاب سازمان VOM عضویت داشته است.

__________________________________________________________________________________

توضیحات مقاله: مجری رادیو VOM، تاد نِتِلتون درباره کشیش “زی”، که سازمان VOM، او را در سفر خدمتی ملاقات کرده صحبت می کند. وی به‌خاطر ایمان مسیحی اش زندانی شده و دز زمان حبس افراد بسیاری را با مسیح آشنا کرده است.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.