عیسی چگونه می­‌تواند پدر جاودانی ما باشد؟

در هر زبانی تعداد کمی از کلمات همان نوع احساساتی را نشان می­‌دهند که ما با شنیدن کلمه پدر احساس می­‌کنیم. در این فصل از کریسمس برخی از ما احساس فقدان داریم، شاید چون پدرانی داشته‌­ایم که فوق­‌العاده بودند و دیگر در بین ما نیستند، و یا چون آرزوهای برآورده‌­نشده‌­ای برای داشتن آن نوع پدرانی داریم که هرگز نداشته‌­ایم.

پس خواندن خبر تولد کسی که نامش “پدر سرمدی (ابدی)” خوانده می­‌شود چقدر آرامش‌­بخش است (اشعیا ۶:۹). تحت مراقبت، محافظت و حمایت او در امان هستیم و تا ابد خشنود خواهیم بود.

در اشعیا ۶:۹ از بین تمام نام­هایی که به عیسی نسبت داده­ شده‌­اند، بیشتر از همه “پدر سرمدی (ابدی)” مرا شیفته و محسور خود می‌کند. چگونه می­‌توان عیسی مسیح، شخص دوم تثلیث را پدر ابدی نامید؟

۱– اشعیا عیسی مسیح را با اولین شخص تثلیث اشتباه نمی­‌گیرد.

اشعیا به ما می‌­آموزد که خدای پسر، دومین شخص تثلیث، همان خدای پدر است/ کلیسای اولیه این باور را به عنوان بدعت مدالیزم (modalism) محکوم کرد.

بعید است اصلاً اشعیا تثلیث را در ذهن خود داشته است وقتی می‌­گوید مسیح پدر سرمدی (ابدی) نامیده خواهد شد. این نه نقش مسیح در تثلیث بلکه شخصیت مسیح در برابر ماست که اشعیا در ذهنش داشته است. از لحاظ زبانی “پدر سرمدی (ابدی)”، سام استورمز آن را اینگونه می­‌داند: “یک شباهت توصیفی که به شخصیت مسیح اشاره دارد. رفتار او با ما پدرانه، شبیه پدر، است.”

۲- اشعیا بر ماهیت الهی مسیح تاکید می­‌‌کند.

اشعیا بیشتر از هر نویسنده­ای دوست دارد از ابدیت سخن بگوید. او از خدا به عنوان «زیرا آن­که رفیع و بلندمرتبه است، آن­که در ابدیت ساکن است و قدوس نامیده می­‌شود» صحبت می­‌کند (اشعیا ۱۵:۵۷). و در اشعیا ۶:۹ او از همان نوع زبان را برای اشاره به مسیح استفاده می­‌کند. او الف و یا می­‌باشد، آغاز و پایان است – کسی که بود، هست، و خواهد آمد – آن قادر مطلق (مکاشفه ۸:۱).

اشعیا از کودکی صحبت می­‌کند که ۷۰۰ سال بعد متولد می­‌شود، با این وجود روشن می­‌سازد که این کودک پایه‌­گذار ابدیت، پدر زمان، است! این واقعاً ذهن و فکر را شگفت­‌زده می­‌کند.

۳- عیسی مسیح تنها کسی است که می­‌تواند شخصیت پدرانۀ خدا را برای ما آشکار سازد، چون از نظر ذات و ماهیت با پدر یکی است.

اشعیا نتوانسته است نور جلالی که از عیسی می­‌تابد وقتی در ما ساکن می­‌شود را ببیند. اما از زبان خود عیسی چنین کلماتی گفته شدند:

  • من و پدر یکی هستیم … بدانید و باور داشته ­باشید که پدر در من است و من در پدر. (یوحنا ۳۰:۱۰ و ۳۸)
  • فیلیپس، دیری است با شما هستم و هنوز مرا نشناخته­‌ای؟ کسی که مرا دیده، پدر را دیده است؛ پس چگونه است که می­‌گویی “پدر را به من بنما”؟ آیا باور نداری که من در پدرم و پدر در من است؟ (یوحنا ۹:۱۴-۱۰)

اگر می­‌خواهید بدانید خدا به شباهت کیست، به عیسی بنگرید. عیسی تصویر کامل خدا و نمایانگر دقیق وجود اوست. عیسی به تنهایی خدا را می­‌شناساند. در حقیقت هیچکس نمی­‌تواند جز به واسطۀ او نزد پدر آید (یوحنا ۶:۱۴).

پدر کامل

هرمان باونیک به این نتیجه رسید که “عیسی گناه ما را از بین می‌­برد و دوباره راهی به قلب پدرانه (خدا) باز می‌کند”. در رویاهای شما هرآنچه می­‌توانسته است یک پدر باشد – هر چیزی که تاکنون از رابطۀ خود با پدر زمینی می­‌خواسته­‌اید – عیسی همان است و خواهد بود. مسیح تا ابد کاملاً شبیه پدر خواهد بود، طوری‌که او شما را شبانی و هدایت می­‌کند. در عیسی، شما تا ابد یک پدر کامل خواهید داشت. متاسفانه کلمه پدر همیشه هم کسی که شبانی می­‌کند، شما را تایید می‌کند و نزدیک شما می­‌ماند را به ذهن نمی‌­آورد. در مقابل، مفاهیم صفت­هایی همچون دور، بی‌­اعتنا، بی­‌عار، غایب، غیر قابل اعتماد، خودخواه، بی­‌توجه و ظالم را در خود دارد. حتی بین خانواده‌­های مسیحی نیز فرزندان بسیار زیادی این بی‌تفاوتی احساسی و بی­‌توجهی خودخواهانۀ پدران را تجربه می­‌کنند.

چنین چیزی از سوی عیسی رخ نمی­‌‌دهد. عیسی، پدر جاودانی شما، در کریسمس به سوی دنیای شکسته و گناه­کار می­‌آید تا قلب­های ما را از عشق و محبت آسمانی پر کند و به ما بیاموزد چگونه به یکدیگر محبت کنیم. او آمد تا از دشمنانش پسر و دختر بسازد. این هدیه پدر به ما در کریسمس است.

پدر سرمدی (ابدی) ما

خواندن جملۀ: «پدر سرمدی خوانده­‌ خواهد شد» چقدر آرامش‌­بخش است (اشعیا ۶:۹). وقتی فرزند مسیح می­‌شویم تا ابد متعلق به او هستیم و او متعلق به ماست. تا ابد. هیچ خداحافظی وجود نخواهد داشت. در تمام خلقت هیچ چیز قادر نخواهد بود ما را از محبت او جدا کند. حتی خود مرگ – در حقیقت ما را به خود نزدیک­تر می‌­سازد.

هیچ چیز قادر نیست مسیح را از پدر بودن ساقط گرداند و هیچ چیز نمی‌­تواند ما را از فرزند بودن محروم سازد. یکبار چارلز اِسپرجنِ گفت: او تا ابد برای کسانی که به او اعتماد می­‌کنند، پدر است. پدر را برای امنیت ابدی در مسیح، پدر جاودانی ما، ستایش کنید.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.