۵ دلیل که چرا کالوینیزم نوین ارزش حمایت دارد

دانشگاه الاهیات وست مینستر، هفته پیش میزبان یک هیئت علمی در T4G (با هم برای انجیل) بود، درست مثل مراسمی که سال گذشته در TGC (کانون انجیل) برگزار شد. این افتخار را داشتم که در هر دو پنل شرکت کنم. این، اولین‌ باری بود که در این کنفرانس‏‌ها شرکت می‏‌کردم و فرصت خوبی داشتم تا از نزدیک جنبش کالوینیزم نوین را ببینم. برایم خیلی هیجان‌‏انگیز و دلگرم‏‌کننده بود که ببینم در این کنفرانس‌‏ها چگونه تعالیم کتاب‌‏مقدسی غنی‏‌ای را در مورد حقایق انجیل ارائه می‌‏کنند. به خاطر اینکه اتفاقات هفته پیش هنوز در ذهنم است، می‏‌خواهم پنج دلیل برای اینکه چرا کالوینیزم ارزش حمایت دارد، را بیان کنم.

۱. کالوینیزم نوین بر تشویق شبانان تمرکز دارد.

با وجود اینکه حضور در جلسات در ماه ژانویه محدودیت داشت، امسال ده هزار نفر در کنفرانس “با هم برای انجیل” شرکت کردند که بیشتر آنها شبان بودند. در حالی که مؤسسان، دهمین سالگرد برگزاری آن را جشن گرفتند، به همه یادآوری کردند که این کنفرانس، با علاقه به تشویق و تقویت شبانان آغاز شده است. کنفرانس‏‌های کانون انجیل گسترده‌‏ترند و به دنبال این هستند که نمونه موعظه‌‏های تفسیری را در اختیار شبانان قرار دهند. کار خدمات شبانی برای کلیسا حیاتی است، بنابراین آموزش مستمر شبانان نیز چنین است. در دانشگاه الاهیات وست مینستر این فرصت را داریم که آموزش شبان را آغاز کنیم، اما آموزش آنها بعد از فارغ‏‌التحصیلی نباید متوقف شود. شبانان باید مدام آموزش ببینند و وظیفه خود را برای خوراک دهی و شبانی گله خداوند انجام دهند.

۲. کالوینیزم نوین بر نیاز به الاهیات کتاب‌‏مقدسی و دقیق، تاکید می‌کند.

با گوش دادن به سخنرانی‌‏های هفته گذشته واعظان، تحت تاثیر اشتیاق شدید آنها به بیان آنچه در کتاب‏‌مقدس آمده، قرار گرفتم. تقریبا هر نکته‌‏ای که بیان شد تفسیر دقیقی داشت. از آنجا که اقتدار و قدرت نفوذ کلام از سوی واعظ نیست، بلکه از خود کتاب‏‌مقدس است، این امر بسیار مهم است؛ به این دلیل سخنرانان از افشای تعالیم حقیقی که از کتاب‏‌مقدس نشات می‏‌گیرد، دریغ نکرده‌‏اند. آنها اغلب از نقل قول‏‌های گذشته برای کمک به توضیح و شفا‌ف‌‏سازی این تعالیم بهره می‌‏برند. ذهن‏‌های الهی بزرگ تاریخ کلیسا، همچنان گنجینه‌‏ای برای کلیسای امروز محسوب می‌‏شوند. به نظرم هفته پیش در یکی از سخنرانی‌ها بود که برای اولین بار نقل قولی از فرانسیس تورتین شنیدم!

۳. کالوینیزم نوین تنوع کلیساهای انجیلی را به رسمیت می­‌شناسد.

به لطف خداوند، کلیسای انجیلی در آمریکای شمالی از نظر نژادی متنوع‌‏تر می‌­شود. در حالی که این تنوع گاهی تنش ایجاد می­‌کند، فرصت پیشبرد اهداف انجیل را نیز فراهم می­‌کند. در جلسات “با هم برای انجیل” چالش‌‏ها و فرصت‏‌ها برای کلیساهای اسپانیایی‏‌تبار، آمریکایی، آفریقایی و آسیایی مورد بحث قرار گرفته‏‌اند. من در جلسه بررسی آینده کلیسای آسیایی-آمریکایی شرکت کردم. بررسی کار آینده انجیل در آمریکای شمالی کار زمان‏بری بود و جای تاملِ بسیاری داشت. به همین ترتیب تلاشِ کنفرانسِ زنان TGC، برای ایجاد تنوع قومیِ در میان سخنرانانش باعث تشویق من شد.

۴. کالوینیزم نوین نوشته‌‏های مسیحی ناب را ترویج می­‌کند.

بی بی وارفیلد (۱۸۵۱-۱۹۲۱) خدمت شبانی را به صورت یک حرفه از پیش آموخته شده، توصیف کرده است. او می­‌گفت: مرد آموزش ندیده، از هر موهبت دیگری هم که برخوردار باشد، باز هم برای انجام این وظایف، فرد مناسبی نیست. وارفیلد به آموزش‏‌هایی که هر شبان باید ببیند، اشاره می­‌کند. آموزشی که پس از دریافت مدرک از دانشگاه الاهیات پایان نمی‌­یابد. یک شبان باید مدام در حال یادگیری باشد و نوشته‌‏های مسیحی، کتاب‏ها و سایر منابع نوشتاری، از مهمترین ابزارهای او هستند. این حس برایم فوق العاده بود که تمام کتاب‏های قابل اطمینان و ناب برای فروش در دسترس بودند و ۱۶۰ هزار نسخه به رایگان اهدا شده بود. نمی‌­توان در ارزش چنین کتاب‏هایی برای انجام خدمات شبانی، بزرگ‌‏نمایی کرد. آثار مربوط به خدمات مسیحی مانند کانون انجیل و نُه نشانه، قصد دارند از زوایای مختلف رهبران کلیسا را تقویت کنند.

۵. کالوینیزم نوین به سنت اصلاحات متعهد است.  

موضوع اجلاس سال ۲۰۱۶، با هم برای انجیل، این بود که “ما پروتستان هستیم”: اصلاحات در پانصد سالگی، و مضمون کانون انجیل در کنفرانس بین المللی سال ۲۰۱۷، انجیل دیگری نیست: پانصد سال اصلاحات و چیزی ورای آن. الاهیات اصلاحات در قلب دانشگاه الاهیات وست مینستر قرار دارد و از زمانی که ج. گرشام ماچن در سال ۱۹۲۹ این دانشگاه را بنیان‏‌گذاری کرد، تا­ کنون تدریس می‌­شود. بنابراین بسیار باعث دلگرمی است که با دیگران در تعهد به سنت‏‌های اصلاح شده، سهیم باشیم.

در سال ۲۰۱۴ جان پایپر، در دانشگاه الاهیات وست مینستر یک سلسله سخنرانی در مورد کالوینیزمِ نوین ارائه داد. او در جایی اظهار داشت: “بدون دانشگاه الاهیات وست مینستر هیچ خبری از کالوینیزم نوین هم نبود.” مقصود او کتاب‏های موثر و متعددِ مکتوب به وسیله اعضای هیئت علمی دانشگاه الاهیات وست مینستر بود. شاید این یک اغراق بود، اما نظر پایپر مرا به یاد رابطه تاریخی بین دانشگاه الاهیات  وست مینستر و کالوینیزم نوین انداخت.

خدمت به کلیسای محلی

درست همان‏طور که دانشگاه الاهیات وست مینستر یک سازمان مستقل با هویت اعترافی است که قصد خدمت‌‏رسانی به کلیسا را دارد، هم خدمتیانی مانند سازمان‏های “با هم برای انجیل” و “کانون انجیل” نیز می‏‌خواهند چنین نقشی را نیز ایفا کنند و با وجود اینکه تفاوت‏‌هایی در میان ما وجود دارد، جنبش کالوینیزم نوین فرصتی است تا حقایق گرانبهای اصلاحات را با نسل دیگری از شبانان و کلیساها به اشتراک بگذاریم.


Jeff Jue is vice president of operations at The Gospel Coalition. He is also senior fellow in Christianity and Culture at The King’s College. Previously Jeff served as managing director at the American Bible Society and before that as provost and executive vice president at Westminster Theological Seminary. He lives in Philadelphia with his wife, Jane, and their three children.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.