عیسی کیست؟

آیا تا به حال، شخصی را با دیگری اشتباه گرفته‌اید؟ به یاد دارم که همراه با بهترین دوست دوران دبیرستانم، در یک مهمانی بودیم. تازه رسیده بودیم که دوستمان نیکول را دیدیم که در گوشه‌ای ایستاده و خوش می‌گذراند. ما روز قبل، با نیکول و دوستش که باردار بود، وقت گذرانده بودیم، بنابراین در این مهمانی هم تصمیم گرفتیم پیش آنها برویم و سلام کنیم. آن دوست صمیمی من به نیکول سلام داد و با لبخندی پر از مهر، دست روی شکم دوست او کشید و متفکرانه پرسید، «بچه چطور است؟»، اما مشکل این بود که او نه دوست نیکول بود و نه باردار! من خوشحال بودم که اول صحبت نکردم.

اگر در مورد هویت دیگران اشتباه کنید، می‌تواند شرم‌آور و نشانی از به سخره گرفتن دیگران باشد. این خطر نیز وجود دارد که شما نادان به نظر برسید و باعث رنجاندن دیگران شوید. بنابراین بهترین کار این است که ابتدا مطمئن شوید و سپس صحبت کنید.

 کتاب جدید گِرِگ گیلبرت، در مورد شناخت هویت یک شخص دیگر است که ریسک آن بسیار بالاتر است. وقتی در مورد عیسی صحبت می‌کنیم، در مقوله‌ای کاملاً متفاوت با شناخت دوستان یا آشنایان قدیمی قرار داریم. وقتی در مورد هویت عیسی اشتباه کنیم، بیش از آن که باعث شرمساری باشد، غم‌انگیز و فاجعه است.

 به همین دلیل، گرِگ از همان ابتدا بیان می‌کند که این پرسش در عنوان کتابِ «عیسی کیست؟»، مهمترین پرسشی است که ما می‌توانیم بپرسیم. البته این حرف ممکن است برای جویندگان، شک‌گراها و شاید حتی برخی از مسیحیان، مضحک به نظر برسد؛ اما اگر به خواندن ادامه دهید، خواهید دانست که چرا این پرسش به این حد، حیاتی است.

مطمئناً، قرار نیست ما در خیابان یا در یک مهمانی با شاهزادۀ صلح روبرو شویم، بنابراین در پاسخ به این پرسش نیاز نیست نام او را روی چهرهٔ مشخصی متصور شویم. بلکه قرار است با افتخار و نیز اعتمادی که عیسی سزاوار آن است، به او پاسخ دهیم.

 برای مثال گِرِگ می‌نویسد، «وقتی شروع به درک این موضوع کردید که عیسی در واقع خدا است، و او در یک رابطۀ منحصر به فرد و خاص با خدای پدر می‌باشد، همچنین به این درک خواهید رسید که اگر می‌خواهید خدایی که شما را آفریده است را بشناسید، نیاز است که عیسی را بشناسید، و هیچ راه دیگری وجود ندارد.»

 اگر عیسی فقط یک فرد دیگر بود، پس شناختن او اهمیتی نداشت؛ در حالی که، اگر عیسی پسر خدا و تنها نجات‌دهندهٔ جهان است، پس شناخت او بسیار حائز اهمیت می‌باشد. اغلب، عیسی را با فرد دیگری اشتباه می‌گیریم، یا او را تنها یک معلم خوب یا یک پیامبر می‌دانیم. اما هیچ‌‌ یک از این توصیفات کافی نیستند. بنابراین در این کتاب مهم و کم حجم، گِرِگ به ما کمک می‌کند تا به درستی در مورد اینکه عیسی واقعاً کیست، تعمق کنیم.

 من عاشق کتاب «عیسی کیست؟» هستم، چون گیرا و جذاب است. واقعاً از خواندن آن لذت بردم. خواندن آن برای هر شخصی به اندازهٔ کافی ساده و روان است و به پرسش‌های واقعی در این باب پاسخ می‌دهد. من همچنین این کتاب را دوست دارم، زیرا پر از مطالب کتاب مقدس است.

 گِرِگ سعی ندارد راه‌های جدیدی را برای نگریستن به عیسی ارائه دهد. او فقط به حقایق واقعی تاریخی علاقه‌مند است. این عیسی، کیست و چرا اهمیت دارد؟ به جای گوش سپردن به مورخینی که هرگز او را ندیده‌اند، گِرِگ بر شهادتِ شاهدان عینیِ قابل اعتمادی که او را دیده‌اند، تمرکز می‌کند. او بر کلام خدا تکیه می‌کند. همین سبب می‌شود ‌که این کتاب معتبر و تغییر دهندۀ زندگی باشد.

عیسی ادعاهای بنیادین و اساسی را مطرح کرد، و او تنها کسی است که در طول تاریخ، بیشترین صحبت در مورد او شده است. او ادعا کرد کیست؟ و آیا او واقعا همان است؟ من نمی‌توانم کتابی بهتر و کم‌ حجم‌تر از این کتاب، برای کمک در جهت پاسخ به این پرسش‌ها معرفی کنم. تصور می‌کنم شما نیز مانند من از آن برکت خواهید گرفت.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.