چگونه ایمان خود را در محل کار به اشتراک بگذارید؟

شما به‌ عنوان یک مسیحی سفیر کاملا معتبری از طرف امپراتوری عیسی، پادشاه برتر جهان هستید. خدا رساندن -پیام آشتی و صلح- این خبر خوب که عیسی طغیان‌گران را با خدا آشتی می­‌دهد را به عهدۀ شما گذاشته است. از ۹ صبح تا ۵ بعد از ظهر دوشنبه تا جمعه، همان‌طور که برای هر ساعت دیگری از زندگی شما صدق می‌کند. وقتی به کلیسا می‌­روید، شما سفیر پادشاه هستید. وقتی با دوستانتان وقت می­‌گذرانید، شما سفیر پادشاه هستید. وقتی سر کار می‌­روید، با مشتری خود ملاقات می­‌کنید، در یک جلسه شرکت می‌کنید، روی یک پروژه کار می‌کنید، مشغول میخ کوبیدن هستید، در حال خلق یک طرح هستید، از یک مشتری استقبال می­‌کنید یا روی یک کاغذ سفید چیزی می‌­نویسید، شما همچنان سفیر پادشاه هستید.

بشارت هدف اولیۀ کار ما نیست. کتاب مقدس تمام اهداف و انگیزه‌­های کار ما را برایمان مشخص می­‌کند. ضمنا ما نباید خودمان را گول بزنیم. یکی از این اهداف بشارت است. ما همیشه سفیران پادشاه خود هستیم از جمله زمانی‌ که در محل کارمان حضور داریم.

پس چگونه می‌توانیم انجیل را صادقانه با مردم در محل کار به اشتراک بگذاریم؟ در‌ اینجا ۵ پیشنهاد داریم:

۱- به ‌عنوان یک مسیحی فقط کار خوب انجام دهید

وقتی فرصت پیدا می­‌کنید با یکی از همکاران دربارۀ انجیل صحبت کنید، مطمئن شوید قبلا خودتان را با یک کار خوب به او ثابت کرده‌­اید. به‌ عنوان کسی که هدفمند، خلاق، مهربان، و با تشویق و دل‌گرمی کار می‌­کند، شهره شوید. سپس وقتی انجیل را به اشتراک می‌گذارید، مردم انعکاس پادشاده را در خودتان خواهند دید.

در عمل می‌­توانید چالش‌های شغلی خودتان را در پرتو انجیل نگه دارید و خوب به این فکر کنید که چگونه به آنها “به ‌عنوان کار کردن برای خداوند” نزدیک شوید. (کولسیان ۲۳:۳). آیا عیسی از شما می‌خواهد در آن پروژه کم‌کاری کنید؟ آیا او از شما می‌خواهد با انجام آن کار با قیمت ارزان از مشتری کلاهبرداری کنید؟ آیا او از شما می‌خواهد به کارمندانتان ضربه وارد کنید وقتی مرتکب اشتباه حتی از نوع احمقانه می‌­شوند؟ آیا او می­‌خواهد روح کینه و خشم درونتان در طول روز شما را عبوس کند؟ خیر. او از شما می‌خواهد با چالش‌های خود با این ایمان روبه‌رو شوید که در نهایت همه اینها از دستان او می­‌آیند. در میان همۀ اینها، او از شما می‌خواهد “که در میانشان همچون ستارگان در این جهان بدرخشید، همچنان ‌که کلام حیات را استوار نگاه‌ داشته‌اید” (فیلیپیان ۱۶:۲). سپس چشمانی که شما را نظاره می‌کنند، انجیلی را که شما از آن سخن می‌گویید تایید می­‌کنند.

۲- یاد بگیرید خدا موضوع اصلی مباحث شما باشد

بله… فقط او را ابراز کنید! اجازه دهید تا مردم به روش‌های طبیعی، آسان و مطمئن بفهمند که شما یک مسیحی هستید. چرا بسیاری از ایمان‌داران سعی دارند مسیحیت خود را مخفی نگه‌ دارند؟ همۀ ما می­‌خواهیم کسی به ما نزدیک شود و دربارۀ مسیحیت سوال بپرسد (از آنجایی‌ که باعث می‌­شود از تجربۀ شروع ناشیانۀ یک مکالمه توسط خودمان نجات پیدا کنیم)، اما اغلب ما از مسیر خود خارج می‌شویم تا به آنها فرصتی برای این کار ندهیم.

وقتی کسی از شما می‌پرسد که آخر هفته چه کاری کردید، به او بگویید که به کلیسا رفتید. به شرکت کردن در مطالعۀ کتاب مقدس سه‌شنبه ‌شب‌ها هم اشاره کنید. فقط زیر لب نگویید: “متاسفم این آخر هفته نمی‌­توانم به جشن تولد تو بیایم، سرم شلوغ است”. بگویید: “نمی‌­توانم بیایم چون این آخر هفته را برای کار در کلیسا برنامه‌ریزی کرده‌ام”. نباید در ‌این‌باره احساس منفور بودن یا بی‌مسئولیت بودن داشته باشید. فقط مطمئن شوید عموما خودتان را با مسیح معرفی می‌کنید. بگذارید مردم بدانند شما یک مسیحی هستید و مسیحی بودنتان را از تعاملات و گفت‌وگوهای خود حذف نکنید.

شگفت‌زده خواهید شد که چطور مردم خیلی وقت‌ها فرصت می‌یابند تا از طریق اطلاعات کوچکی که به تازگی ارائه کرده‌اید ورود کنند. مردم اغلب بیشتر از آنچه فکر کنید به معنویات علاقه دارند. آنها فقط به کمی اجازه از طرف شما نیاز دارند تا آزادانه در‌ این‌باره صحبت کنند.

۳- ایجاد روابط فراتر از محل کار

سعی کنید مرزهای شخصی-حرفه‌­ای که بین شما و همکارانتان ایجاد شده است را بشکنید. البته به‌ هیچ ‌وجه نباید اجازه دهید روابط شما نامناسب شود. با‌ این‌ حال اگر می­‌خواهید انجیل را با کسی در میان بگذارید، در نهایت مجبور هستید دربارۀ چیزی به ‌غیر از کار با آنها صحبت کنید.

واقعا انجام آن خیلی سخت نیست. فرصت یک فنجان قهوه بعد از کار را فراهم کنید. سوالاتی به‌ غیر از سخن‌چینی سطحی که اغلب نشانۀ بارز هر محیط کاری است بپرسید. اطلاعاتی از خودتان بدهید که شخص مقابل هم تشویق شود سر صحبت را باز کند. دربارۀ خانواده­ خودتان حرف بزنید. صادقانه از برخی مشکلات زندگی بگویید یا دربارۀ امیدها و آرزوهایتان برای آینده صحبت کنید. سوال پرسیدنِ به جا، صداقت، گشاده‌رویی و علاقۀ شما به زندگی­شان، معاشرت شما تبدیل به این می‌شود که عمیقا به خودشان اهمیت می‌دهید تا استعدادشان در مورد پیشرفت شرکت. شما به‌خاطر خودشان به آنها اهمیت می­‌دهید. آنها هم مشتاق‌­تر می‌شوند که شما از انجیل حرف بزنید، اگر متوجه شوند که فقط یکی از چرخ­دنده‌های ماشین حرفه‌ای شما نیستند.

۴- از شهادت کلیسا استفاده کنید

همان‌طور که با مردم ارتباط برقرار می­‌کنید، به‌ دنبال راه‌هایی برای مشارکت سایر ایمان‌داران از کلیسای خود باشید. یکی از بزرگ‌ترین شهادت‌های انجیل بر روی این سیاره، محبت مسیحیان به یکدیگر است (یوحنا ۳۴:۱۳-۳۵). اگر شما و دوستانتان در کلیسا قصد دارید با هم وقت بگذرانید، یکی از همکارانتان را نیز دعوت کنید. حتما نیاز نیست به‌صراحت گفت‌وگوهای معنوی داشته باشید. گاهی تعامل میان گروهی از مسیحیان معمولی، جذاب، شوخ‌طبع و باهوش باعث می‌­شود کل دیدگاه فرد نسبت به مسیحیت تغییر کند. همچنین از همکاران دعوت کنید در خدمات پرستشی کلیسا شرکت کنند. بگذارید آنها ببینند یک گروه مسیحی چطور دور هم جمع می‌­شوند و ایمان خود را جدی می­‌گیرند. بسیاری افراد هرگز چنین چیزی را ندیده‌­اند و تجربۀ چنین چیزی، سوالات خوبی به ذهن آنها می‌­آورد. عیسی پیروانش را دعوت کرد تا به یک دلیل در کلیسا تجمع کنند. خانوادۀ کلیسایی شما می­‌تواند منبع بشارتی عظیمی باشد. اجازه دهید همکار شما باشند، همچنان ‌که شما کلام حیات را در محل کار خود استوار نگاه داشته‌اید.

۵- در مورد کارتان، طرز فکر “عرصۀ خدمت” داشته باشید

آیا این را در نظر داشته‌اید که شاید یکی از دلایلی که خدا شما را در این کار قرار داده، این است که با فیض انجیل وارد یک خرده‌فرهنگ خاص شوید؟ در سرتاسر جوامع ما، گروه‌های بی­‌شماری از کسانی را می­‌بینیم که نقاط مشترک زیادی دارند، زیرا آنها در یک زمینه کار می‌کنند. با اصطلاحات مشابه صحبت می‌کنند، با مسائل مشابه دست ‌و ‌پنجه نرم می­‌کنند، بسیاری سوالات مشابه می­‌پرسند. و متاسفانه در بسیاری از این خرده‌فرهنگ‌ها حقیقت انجیل بسیار نادر است. برای مثال تصور می­‌کنم من (سِباستین) یکی از معدود مسیحیانی هستم که در فضای خلاق اینترنتی امروز کار می­‌کنم. این یعنی من این امتیاز را دارم تا با مژده‌های خوب وارد آن خرده‌فرهنگ شوم. پادشاه شما را برای کار هر روزه با کدام گروه خاص اعزام کرده است؟ معمارها؟ معلم‌­ها؟ یا فروشنده‌­های ماشین؟ فکر کردن به این ماموریت به ما کمک می­‌کند تا از فکر میلیون‌ها نفری که به نجات نیاز دارند، دل‌سرد نشویم. در ‌مقابل از این فکر انرژی می­‌گیریم که پادشاهمان ما را در میان شبکه‌­ای از دوستان و روابط قرار داده است تا بتوانیم حقایقی را بیان کنیم که به‌ ندرت شنیده می­‌شوند.

همچنین شما می‌توانید این را در نظر بگیرید که کار خود را به نقطۀ دیگری از جهان ببرید، حتی جاهایی‌ که رفتن به آنجا برای مبلغین ممکن است کاری دشوار باشد. جهانی شدن دنیای تجارت یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌های تاریخ رسالت است. شرکت‌ها در سطح بین‌­المللی در‌‌ حال گسترش هستند و به دنبال حرفه‌­ای‌ها، کارشناسان و کارآفرینان هستند تا بازارهای جدیدی را در جایی که قبلا چنین چیزی وجود نداشته است راه‌­اندازی کنند. چرا به این فکر نمی­‌کنید یک مهندس در شانگهای باشید؟ چرا کارتان را در دبی، استانبل یا مسکو انجام نمی‌دهید؟ جایی ‌که میلیون‌ها نفر از صدها ملیت روزانه زندگی و کار می­‌کنند؟ این مکان‌ها به یک شاهد قوی انجیل نیاز دارند. مسیحیانی که به این مکان‌ها می­‌روند، عمیقا مبلغینی که از قبل آنجا بوده‌­اند را تشویق کرده و با هم گاوآهن[1] را در دست می‌گیرند.


[1] شخم‌زدن نیاز به تمرکز و تلاش بدون وقفه دارد. هنگامی که دست خود را روی گاوآهنِ پیروی از عیسی بگذارید، اگر به گذشته نگاه کنید، یک زندگی نادرست، کج ‌و ‌معوج و بی‌حاصل خواهید داشت. همان‌طور که در (لوقا ۶۲:۹) می‌خوانیم: “کسی که دست به شخم‌زنی ببرد و به عقب بنگرد، شایستۀ پادشاهی خدا نباشد”.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.