۴ ویژگی که باید در همسر جست­وجو کرد

من و همسرم اخیرا یک سالگرد ازدواج دیگر را جشن گرفتیم. هدایایی به هم دادیم، فیلم جشن عروسی را تماشا کردیم و از یک شام رمانتیک لذت بردیم، زمانی را به دعا اختصاص دادیم، خدا را به‌خاطر ازدواجمان شکر کردیم و از او خواستیم چندین دهۀ دیگر را با هم سپری کنیم.

ما از بد‌ و ‌خوب‌ها و اتفاقات خنده‌­دار روز عروسی یاد کردیم، مثلا این‌ که کشیش چطور سر‌به‌سر من گذاشت وقتی در سوگند پیمان ازدواج جمله‌هایی از چارلز ِاسپرجن[1] نقل کردم. سالگرد ازدواج ما روز شادمانی در نیکی خداست.

ای ‌کاش بتوانم بگویم این چیزی است که هر زوج مسیحی تجربه­ می‌کند.

 به ‌عنوان یک شبان، من چیزهای زیادی در مورد واقعیت تلخ آنچه که بسیاری از مسیحیان در ازدواج خود تحمل می­‌کنند، دیده و شنیده‌ام. این قلب مرا می­‌شکند. اما اگر مجردهایی که می‌خواهند ازدواج کنند، درک بهتری از آنچه در همسرشان می­‌جویند ­داشته باشند، می­‌توانند مانع بعضی درد و رنج‌ها شوند.

آنچه من زمانی فکر می‌­کردم

من قبلا برای ازدواج توصیه­‌هایی شبیه به این‌ ارائه می‌دادم:

۱- با کسی ازدواج کنید که مسیحی است.

۲- با توجه به جاذبۀ متقابل فکری ازدواج کنید.

۳- اگر ایمان و جذابیت متقابل وجود دارد، به ازدواج فکر کنید.

هدفم از این نوع توصیه‌­ها جلوگیری از معنوی‌سازیِ افراطی بود که اغلب از ویژگی‌های ملاقات‌های مسیحی محسوب می‌شود. من قصد داشتم مردان را تشویق کنم تا مرد باشند و به یکی از آن زنان ارزشمندی که در میانشان هستند درخواست قرار ملاقات بدهند.

اما اکنون می‌­بینیم این توصیه چقدر ساده‌­انگارانه بوده است.

هر چند ممکن است بعضی‌ها مخالفت کنند، اما من هنوز هم معتقدم نباید با کسی ازدواج کنید که به نظرتان جذاب نیست. این کار سبب می­‌شود صمیمیت در ازدواج به‌طرز دردناکی تضعیف شود. با آن‌ که ایمان و جذابیت رمانتیک متقابل از پیش‌نیازهای ازدواج مسیحی هستند، اما باید ویژگی‌های دیگری نیز در همسر جست­‌وجو کنید، البته اگر نمی­‌خواهید بعد از گفتن “بله” بدبخت شوید.

آنها چه چیزهایی هستند؟

۱- به آینده بنگرید نه گذشته

او مدت‌ها از اعضای باند دزدها در لس‌آنجلس بود. دزدی می­‌کرد، ضرب‌ و شتم می­‌کرد و با بی‌انصافی به همه آسیب می‌رساند. اما اکنون یک شبان پروتستان، یک شوهر و پدر فوق‌­العاده و به ‌تازگی پدر‌بزرگ هم شده است. دوستم یاد‌آور خوبی است برای این‌ که عیسی می‌تواند زندگی هر کسی را تغییر دهد و این ‌که گذشتۀ افراد به اندازۀ آینده آنها مهم نیست.

زندگی بعضی افراد پیش از آن‌ که با خدا گام بردارند، به اندازۀ اکنون که با خدا قدم می­‌زنند مهم نیست. مثلا شاید همسر آیندۀ شما در گذشتۀ خود روابط جنسی داشته و یا حتی اکنون از آن زمان فرزندی هم دارد. تعداد زیادی از مجردهای کلیسا گفته‌­اند که شریک زندگیشان را کنار گذاشته‌­اند فقط به این دلیل که قبلا روابط جنسی نامشروع داشته‌­اند.

بسیاری از مسیحیان خودشان را برای زمان ازدواج حفظ می­‌کنند، (کار درستی که باید انجام شود)، اما شور ‌و‌ شوق چندانی ندارند و از خود راضی هستند (که اشتباه است). برعکس، بسیاری از کسانی که روابط جنسی پیش از ازدواج بخشی از داستان آنها است، به‌طور باورنکردنی خداپرست هستند. افراد گروه دوم همیشه افراد بهتری خواهند بود.

زمانی که زن گناهکار با بوسیدن و مسح پاهای عیسی و همچنین گریۀ بسیار در حضور او ایمانش را ثابت کرد، یکی از فریسیان از عیسی پرسید که «آیا این زن را می­‌شناسد»؟ (لوقا ۳۶:۷-۵۰). اما عیسی که از گذشتۀ گناه‌­آلود آن زن کاملا آگاه بود با شادمانی تصمیم به ببخش او گرفت.

اغلب کسانی که “بدترین” گذشته را دارند، “بهترین” مسیحیان و همسران هستند.

۲- خویشتن‌داری را در او بجویید

خویشتن‌داری به‌منظور جلال ‌دادن خدا و خدمت به دیگران یکی از قوی‌ترین شاخص‌های مسیحیت است. همه لغزش دارند و چیزهای اشتباه می­‌گویند (مقصر هستند) و یا بعد از شام زیادی بستنی می­‌خورند (باز هم مقصر هستند)، اما در بسیاری از زمینه‌­های شخصیتی اگر خویشتن‌داری وجود نداشته باشد، یک علامت خطر به حساب می‌­آید. پیش از ازدواج با کسی که نمی‌­تواند زبان، اشتها، یا میل جنسی خود را کنترل کند، دوباره فکر کنید.

به دو موضوع مهم توجه داشته باشید:

پورنوگرافی: مردان و زنان مسیحی معتاد به تماشای پورن باید بدانند خدای تثلیث آنها را دوست دارد، باید بدانند مشاورین، شبانان و منابع زیادی هستند که آمادگی دارند به آنها کمک کنند و با تلاشی فیض‌محور و با قدرت روح­‌القدس این گناه خودویرانگر را از بین ببرند. اما در حال حاضر آنها آمادگی ازدواج ندارند.

با کسی‌ که معتاد به تماشای پورن است ازدواج نکنید و اگر قول می­‌دهند بعد از ازدواج دیگر این کار را نمی­‌کنند، حرفشان را باور نکنید.

خشم نامنصفانه: قرار ملاقات و نامزدی به‌طور مضحکی ناراحتی و تنش به دنبال دارد. پس گاهی دل‌خوری و عصبانیت در این دوران طبیعی است. آن را نادیده بگیرید و ادامه دهید. اما اگر مدام صدایشان را بالا بردند چطور؟ در این صورت داستان فرق دارد. پایان دادن به رابطه را در نظر داشته باشید. معمولا در زمان قرارهای ملاقات بهترین رفتار را نشان می­‌دهیم و در ازدواج حالت تهاجمی به وجود می‌آید. وقتی ازدواج می­‌کنید، نگرانی شما از این حرف‌هایی که الان می‌­شنوید بیشتر خواهد شد.

کسی‌ که مدام در زمینه‌­های مختلف مشکل عدم خویشتن‌داری داشته باشد، آمادگی ازدواج ندارد.

۳- در جست­‌وجوی کسی باشید که با خدا گام برمی­‌دارد

قرارهای مسیحی آنلاین روش دیگری برای همسریابی است. کلمات کلیدی مانند “مسیحی” یا “من عاشق عیسی هستم” در شرح حال صفحه شخصی‌اش می‌تواند شروع یک گفت‌و‌گو در مورد قرار ملاقات باشد. اما دوست‌پسر کسی نشوید فقط به این دلیل که آن دختر می‌گوید مسیحی است. پیش از قرار دوم مطمئن شوید از ثمرات معنوی بهره برده است.

تقدسِ شخصی آشکار به نظر می‌رسد، اما یک دلیل کمتر آشکار برای ازدواج با یک فرد خدا‌شناس آن است که متاهلین خصوصیات خود را چه بد و چه خوب به هم سرایت می‌­دهند.

اگر در دعا، کلیسا و خواندن کتاب مقدس در زمان مجردی فعال بوده‌­اید، اما با کسی ازدواج کرده‌­اید که این‌گونه نیست، پس زندگی معنوی شما دچار آسیب خواهد شد. افرادی ‌که با ما در یک خانه زندگی می‌کنند به نوع فعالیت و کارهای ما شکل می‌دهند. از طرف دیگر اگر با کسی ازدواج کرده‌­اید که به‌روشنی عیسی را دوست دارد و می­‌خواهد در تقدس رشد کند، پس پارسایی همسرتان، پارسایی شما را نیز تعالی خواهد بخشید.

۴- در جست­‌وجوی یک فرد شاد باشید

دل‌سوزی برای خود یک بیماری است. همۀ ما کسانی را می‌­شناسیم که نقش قربانی را بازی می‌کنند و باور دارند لایق زندگی بهتری هستند. چنین بیزار بودن از خویشتن لذت را از زندگی و شادی را از خودتان می­‌گیرد. یک‌بار شبانی در روز عروسی دخترش به او پندی داد: «اجازه نده غم‌های زندگی مانع شادی تو شوند». این پند طلاست.

گناه شخصی، ماجراهای بحرانی و غم‌انگیز خانوادگی، بزرگ کردن فرزندان، مشکلات مالی و تمام اثرات دیگرِ یک دنیای سقوط‌کرده، بدین‌ معنا هستند که صدها دشمن مختلف سعی دارند شادی و لذت شما را از بین ببرند. افسردگی واقعیت دارد. سوگواری و اندوه نه‌تنها عادی هستند بلکه مزایایی نیز دارند. زمان‌هایی برای گریه به درگاه خدا برای بهتر تحمل کردن دردها و غم‌های یکدیگر وجود دارند. اما حتی در بدترین دردها هم مسیحیان هزاران دلیل دیگر برای شادی در خدا دارند.

شاد نبودن در تمام سال نباید تبدیل به ویژگی قوم خدا شود. با کسی ازدواج کنید که کمی انعطاف‌پذیری داشته باشد، کسی ‌که می‌­داند چگونه شادی کند و جشن بگیرد. با کسی ازدواج کنید که به شما انرژی می‌­دهد و از بودن در کنار شما لذت می‌برد. همسرتان باید عیسی را جدی بگیرد نه خودش.

شما همیشه با فرد اشتباه ازدواج می­‌کنید

نگران این هستید که تصمیم اشتباهی بگیرید؟ روحیه‌تان را حفظ کنید: این کار را خواهید کرد.

همه با شخص اشتباه ازدواج می‌­کنند. همه شخص اشتباه هستند به‌خاطر گناه. اما دیدگاهی قدرتمند از فساد و تباهی کامل و یک ادراک قوی از لحاظ آینده‌نگری، بدان‌ معنا نیست که باید استانداردهای ضعیفی برای ازدواج داشته باشید. از افراد قابل اعتماد، خداپرست و متاهل مشورت بگیرید. اجازه ندهید تمایل مثبت در مورد ازدواج کردن، شما را از تفکر منطقی در‌بارۀ نقاط ضعفِ (و پیامدهای احتمالی آنها) همسر احتمالی­تان بازدارد.

نویسنده: دیوید کای‌وود


[1] یک واعظ خاص بَپتیست انگلیسی بود. او در میان مسیحیان فرقه‌های مختلف بسیار تأثیرگذار بوده است، حتی برای برخی به ‌عنوان “شاهزاده واعظان” شناخته می‌شود.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.