چگونه از بخشش به آشتی برسیم

او گفت: “من متاسفم” اما این حداقل بار دهم است! نمی­‌دانم چه کنم. به من گفته شده است، بخشیدن وظیفۀ مسیحیان است و خداوند می­‌داند من تلاش خودم را کردم. اما هر بار که او را می‌بخشم، تا مدتی تغییر می‌کند و سپس دوباره همان‌طور رفتار می­‌کند. با تمام وجود احساس می­‌کنم اشتباه عمل کرده‌­ام. او هرگز تغییر نمی­‌کند و فقط من عصبانی‌­تر می‌شوم. چه باید بکنم؟

 آشنا به‌ نظر نمی‌­رسد؟ من با کسانی برخورد داشته‌­ام که تلاش می­‌کنند کسی را ببخشند که مدام به آنها آسیب می­‌زند. آنها می‌­دانند بخشش وظیفۀ مسیحیان است، اما اغلب احساس می­‌کنند یا فریب می­‌خورند یا از آنها سوءاستفاده می­‌شود. آنها احساس آشفتگی دارند وقتی باید رفتار خودخواهانۀ بسیاری از افراد را ببخشند. آیا این همان چیزی است که در بخشش نیاز است؟

آیا ممکن است کسی را بخشید و با او آشتی کرد؟ ما باید تفاوت میان بخشش و آشتی را بدانیم. خدا همواره ما را به بخشش ملزم کرده است، اما همیشه هم نیازی به آشتی نیست.

بخشش و آشتی: آنها یکی نیستند

عیسی به­‌صراحت هشدار داد، خدا گناهانمان را نخواهد بخشید اگر کسانی‌که ما را آزار داده‌اند نبخشیم (متی ۱۴:۶-۱۵؛ مرقس ۲۵:۱۱). این بدان‌ معنا نیست که در صورت بخشیدن دیگران، خدا نیز ما را می­‌بخشد، در عوض خدا انتظار دارد افراد بخشیده‌شده، سایرین را نیز ببخشند (متی ۲۱:۱۸-۳۵).

با این وجود بخشش با آشتی فرق دارد. شاید بتوان کسی را بخشید بدون آنکه فوری با او آشتی کرد.

ممکن است بخشش در چهارچوب رابطۀ فرد با خدا، جدای از ارتباط با فرد خطاکار انجام شود. اما آشتی بر اساس احیاء روابط شکسته صورت می­‌گیرد. وقتی اعتماد از بین رفته باشد، گاهی اوقات احیاء آن پروسه­‌ای طولانی است.

آشتی مشروط به نگرش‌ها و عملکرد فرد خطاکار است. با آنکه هدف احیاء و برقراری مجدد یک رابطۀ شکسته است، اما کسانی‌که مرتکب خطاهای قابل توجه و مکرر می­‌شوند، باید بپذیرند آشتی پروسه­‌ای طولانی است. اگر به‌راستی توبه نکنند، باید بدانند و بپذیرند التیام آسیبی که زده­‌اند به زمان نیاز دارد.

در بسیاری از موارد، حتی اگر خطاکار به اشتباه خود اقرار و طلب بخشش کند، فرد آسیب‌دیده و آزرده بسیار موجه و درست می­‌تواند بگوید: “من تو را می­‌بخشم، اما شاید مدتی زمان نیاز داشته باشم تا دوباره اعتماد کنم و این رابطه را از نو بسازم”. بخشش واقعی دلیلی بر رهایی فرد از کینه‌­ورزی و انتقام‌­جویی است (رومیان ۱۷:۱۲-۲۱)، اما همیشه هم رابطه را احیاء نمی‌­کند.

حتی وقتی خدا گناهانمان را می‌­بخشد، وعده نمی­‌دهد که تمام پیامدهای ناشی از آن گناهان را برمی­‌دارد. بله… بخشیده­ شدن، احیاء شدن و مورد اعتماد واقع شدن، تجربۀ هیجان‌انگیزی است، اما آسیب­‌زننده‌­ها باید بدانند دیدگاه‌ها و عملکرد آنها بر روند اعتماد‌سازی مجدد تاثیر دارد. تنها کلمات و گفتار نمی‌­توانند اعتماد دوباره بسازند. وقتی کسی به‌شدت آسیب دیده است و دیگر از احیاء رابطه با فرد خطاکار خسته و درمانده شده است، کار درست و منطقی آن است که به‌ دنبال تغییر در فرد خطاکار باشیم، پیش از آنکه دوباره آشتی کنیم.

زمان آشتی

روند آشتی به ‌نگرش فرد خطاکار، عمق خیانت او و الگوهای خطا و آسیب بستگی دارد. وقتی طرف آسیب‌دیده می­‌کوشد تا آشتی کند، اولین و مهم‌ترین گام آن است که از توبۀ آن فرد خطاکار مطمئن شوید (لوقا ۳:۱۷). خطاکاری که توبه نکرده است، از اینکه شما می‌خواهید از درستی و واقعیت اعتراف و توبۀ او مطمئن شوید می­‌رنجد. ممکن است به چنین چیزهایی متوسل شود: “به‌ نظرم در خود ندیده‌­ای که مرا ببخشی” یا “چه مسیحی هستی تو؟ من فکر می‌کردم مسیحیان به محبت و دلسوزی ایمان دارند!”

چنین حرف‌هایی نشان از قلب توبه نکرده دارند. اجازه ندهید تحت‌ تاثیر این حرف‌ها قرار بگیرید و برای حصول اطمینان از درستی توبه و اقرار فرد خطاکار اقدامی نکنید. توصیه می‌شود در شرایط دشوار از یک مشاور دانا کمک بگیرید، کسی‌ که تفاوت میان بخشش و آشتی را بشناسد. این مشاور می­‌تواند به فرد آسیب­‌دیده کمک کند تا حد ‌و‌ مرزهایی با آشتی تعیین کند که سازنده باشند نه تلافی‌جویانه.

احیاء واقعی یک رابطۀ شکسته بسیار دشوار است، زمانی‌که مشخص نیست فرد خطاکار توبه و اعتراف کرده است یا خیر. ما باید سعی کنیم تا جایی‌که می­‌شود از اعتراف او مطمئن شویم به‌خصوص در مواردی که بارها و بارها خطا کرده است. حتی خدا هم کسی را نمی‌بخشد که در توبه و اعتراف به گناه خود صادق نیست. کسی‌که تمایلی ندارد گناه خود را ترک کند، از بخشش خدا برخوردار نخواهد شد (امثال ۱۳:۲۸).

البته فقط خدا از دل‌ها آگاه است، ما باید بر اساس کردار آنها را ارزیابی کنیم. عیسی گفت: “آنها را از میوه‌­هایشان خواهید شناخت” (متی ۱۶:۷). نباید اجازه دهیم توبۀ ظاهری روی واکنش ما تاثیر بگذارد. اشک‌ ریختنِ نمایشی یا تاسف ظاهری را نباید جایگزین تغییرات واضح و بدیهی در رفتار و نگرش‌های آنها کرد.

۷ نشانۀ توبۀ راستین

با این ۷ نشانه می‌­توان به توبۀ راستین فرد خطاکار پی برد.

۱- مسئولیت کامل کارهایش را می­‌پذیرد (به ‌جای آنکه بگوید: چون تو فکر می­‌کنی من کار اشتباهی کرده‌­ام…، یا اگر کاری کرده‌­ام که تو را رنجانده است…).

۲- توجیهات دیگران را می­‌پذیرد.

۳- به رفتار آسیب‌­زنندۀ خود یا هر چیزی مرتبط با آن ادامه نمی­‌دهد.

۴- از اشتباه خود دفاع نمی‌­کند.

۵- رفتارهای آسیب­‌زننده را نادیده نمی­‌گیرد و یا کم‌اهمیت جلوه نمی­‌دهد.

۶- از شک به صداقت خود یا لزوم اثبات صداقتش رنجیده‌­خاطر نمی­‌شود، به‌خصوص در مواردی که مدام تکرار می­‌شوند.

۷- در صورت لزوم، تاوان می­‌دهد.

جان آر اِسکات در کتاب «اعتراف به گناهان» می­‌نویسد: اگر بتوانیم دوستی با یک گناهکار توبه‌نکرده را احیاء کنیم و به‌ او نزدیک شویم، عمق محبت خودمان را نشان نداده‌­ایم بلکه سطح آن را مشخص کرده‌­ایم، زیرا کاری را انجام می­‌دهیم که به خیریت او نیست. بخششی که از نیاز به توبه صرف‌ نظر کند، از روی محبت نیست بلکه از روی احساسات است.

رهنمودهایی برای کسانی‌که در مورد آشتی مردد هستند

کسانی‌که آسیب‌های جدی و مکرر دیده‌اند، در آشتی با افراد خطاکار مردد هستند. اگر فرد خطاکار به‌راستی توبه کرده است، می­‌شود درهایی را برای بازسازی رابطه باز گذاشت (مگر موضوع امنیت باشد). عیسی موضوع آشتی را یک فوریت می­‌دانست (متی ۲۳:۵-۲۴). اگر در آشتی مردد هستید، این ۱۰ رهنمود را دنبال کنید:

۱- با انگیزه‌­های خودتان روراست باشید

مطمئن شوید خواستۀ شما خشنودی خداست نه انتقام. موضوع بخشش را (همان‌طور که یوسف انجام داد) در چهارچوب رابطه با خدا حل کنید. دستورالعمل‌های آشتی نباید تلافی‌جویانه باشند.

۲- در نگرش‌های خود فروتن باشید

اجازه ندهید غرورتان همه ‌چیز را خراب کند. تمام نگرش‌های انتقام‌­جویانه نسبت به فرد خطاکار را کنار بگذارید. به‌ عنوان مثال قرار نیست از کسی بخواهیم که بخشش ما را داشته باشد. موضوع به‌ دست آوردن بخشش نیست، بلکه می­‌خواهیم به آشتی واقعی برسیم. این فروتنی می­‌طلبد. کسانی‌که روی انتقام و تلافی تمرکز می­‌کنند، اجازه داده‌­اند غرور خودخواهانه آنها را کنترل کند.

۳- برای کسی‌که به شما آسیب زده است، دعا کنید

عیسی به شاگردانش یاد داد برای کسانی‌که با آنها بدرفتاری می­‌کنند، دعا کنند (لوقا ۲۸:۶). بسیار جالب است که نگرش ما نسبت به‌ دیگران چگونه تغییر می­‌کند وقتی برای آنها دعا می‌کنیم. دعا کنید که قدرت داشته باشید، تا با پیروی از عیسی به صلح‌ و‌ آشتی برسید (عبرانیان ۱۶:۴).

۴- راه‌هایی را پیش بگیرید که به‌ رفع مشکل کمک می‌­کنند

کِن سانده در کتاب «صلح‌­آوران: راهنمای کتاب مقدس برای رفع تضادهای شخصی» می‌نویسد:

حتی اگر شما دعوا را شروع نکرده باشید، عدم درک شما، سخنان بی­دقت یا کوتاهی در پاسخ‌دهی محبت‌آمیز نیز ممکن است این وضعیت را تشدید کرده باشد. در ‌این‌ صورت به‌راحتی می­‌توان طوری رفتار کرد که گویی گناهان طرف مقابل روی گناهان شما خط بطلان می‌کشند و همین باعث می­‌شود شما نگرشی خودخواهانه داشته باشید و بخشش را به تعویق بیاندازید (بخشش مشروط). بهترین راه غلبه بر این نوع تمایلات آن است که با دعا نقش خود را در اختلافات بررسی کنید و سپس هر کاری انجام داده یا نداده­اید که می­‌توانسته است در این امر دخیل بوده باشد را بنویسید.

چنین گامی را برای ترویج این ایده پیشنهاد نمی‌­دهیم زیرا همۀ شرایط یکسان نیستند (متی ۱:۷-۶).

۵- با فرد خطاکار صادق باشید

اگر برای درک حقیقت آنچه به شما گفته شده است یا در حق شما انجام شده است، به زمان نیاز دارید، با صداقت و روراستی به‌‌ طرف مقابل بگویید. با این وجود نباید به ‌عنوان ابزار مجازات یا سوءاستفاده از آن استفاده کنید.

۶- در مورد تردیدهای خود واقع‌­گرا باشید

شاید دلایلی برای تردید در آشتی دارید. اما باید آنها را با واقع‌­گرایی بیان کنید. برای مثال، گاهی اعترافات و خطاهای مکرر باعث می‌­شوند دیگر نتوان به‌راحتی به احیاء رابطه اعتماد کرد. این یک موضوع کاملا روشن است. دلایل خودتان را به­‌صراحت بیان کنید که چرا به صداقت او تردید دارید.

۷- در مورد رهنمودهای احیاء رابطه شفاف باشید

رهنمودهای واضح و روشنی برای احیاء رابطه ایجاد کنید. شرایطی مانند تاوان را باید به‌خوبی درک کرد که شامل فاکتورهایی از ‌این ‌قبیل است: حفظ مسئولیت مالی، حفظ شغل، پیگیری درمان مصرف مواد مخدر.

۸- مراقب نقشه‌­های شیطانی باشید

در (افسسیان ۷:۴) پولس در مورد احتمال اینکه شاید در زندگی‌های خودمان به شیطان فرصت می­‌دهیم، هشدار می‌­دهد. این هشدار در زمینۀ خشم کنترل‌­نشده داده می‌­شود. او در چند آیۀ بعد می‌­نویسد: “هرگونه تلخی، خشم، عصبانیت، فریاد، ناسزاگویی و هر نوع بدخواهی را از خود دور کنید. با یکدیگر مهربان و دلسوز باشید و همان‌گونه که خدا شما را در مسیح بخشوده است، شما نیز یکدیگر را ببخشایید. پس با محبت رفتار کنید، چنان‌که مسیح هم ما را محبت کرد و جان خود را در راه ما همچون قربانی و هدیه‌ایی عطر‌آگین به خدا تقدیم نمود” (افسسیان ۳۱:۴-۲:۵). دربارۀ این جملات خوب فکر کنید و به آنها عمل کنید.

۹- کنترل خدا را مد نظر بگیرید

پولس رسول می­‌نویسد: “هیچ آزمایشی بر شما نیامده که مناسب بشر نباشد” (اول قرنتیان ۱۳:۱۰). همچنین او به رومیان می­‌نویسد: “می­‌دانیم در حق آنان‌که خدا را دوست می­‌دارند و بر طبق ارادۀ او فراخوانده شده‌­اند، همه‌ چیز با هم برای خیریت در کار است” (رومیان ۲۸:۸). یک‌بار دیگر از کِن سانده نقل قول می­‌کنیم: “وقتی به‌سختی می­‌توانید کسی را ببخشید (احیاء رابطه)، وقت بگذارید و با دقت فکر کنید که شاید خدا از آن خطا برای خیریت استفاده می­‌کند. آیا این فرصتی استثنایی برای جلال ‌دادن به خدا نیست؟ چگونه می­‌توانید به‌ دیگران خدمت کنید و در رشد ایمانشان به آنها یاری برسانید؟ کدام گناهان و نقاط ضعفتان برداشته می­‌شوند؟ با کدام ‌یک از ویژگی‌های شخصیتی خود دچار چالش هستید؟ وقتی متوجه می‌شوید خدا از فردی­ که مرتکب اشتباه شده است، به­‌صورت ابزاری در دستان خود برای بلوغ و رشد شما، خدمت به‌ دیگران و جلال خودش استفاده می­‌کند، شاید بهتر است برای بخشش قدم بردارید (احیاء رابطه).

۱۰- در مورد این پروسه واقع‌­بین باشید

اغلب تغییر به زمان و سخت­‌کوشی نیاز دارد. شکست‌های گاه‌به‌گاه همیشه هم نشان‌گر یک قلب توبه‌­نکرده نیست. در این مسیر نیاز به الگوهای رفتاری احساس می­‌شود. آنها می‌توانند به‌شدت بر زندگی افراد تسلط یابند. اما بهتر است با احتیاط پیش بروید، به تضمین‌های پر مسئولیت شخصی که واقعا توبه کرده است دقت کنید. اگر این افراد دچار لغزش شوند، شاید لازم باشد دوباره با آنها رفتار مهربانانه داشته باشید، ببخشید یا آنها اعتراف کنند. اغلب پَس‌­روی یا ناامیدی بخشی از پروسۀ تغییر است. به‌راحتی به آشتی تن ندهید. در ‌مقابل راه را برای هدف خود مبنی­‌بر احیاء رابطه باز بگذارید.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.