۵ دیدگاه پیوریتن‌ها دربارۀ دعا

دعا تپش قلب ایمان ما است. جان کالوین[1] آن را “گفت­‌وگو با خدا” حتی “گفت‌­وگوی صمیمی با خدا” نامید. ما در دعا با او صحبت می­‌کنیم. ما با ایمان دعا می­‌کنیم و باور داریم که او می­‌شنود و پاسخ می­‌دهد. هنوز هم دعای ما زنده و همواره در حال بنا‌ شدن است و ما همیشه نیاز به تأمل در مفهوم و ممارست در دعا داریم. در یک عصر بسیار آشفته ما نیازمند دیدگاه‌هایی در مورد دعا هستیم که به ما یادآوری کنند که چیست و چرا آن‌قدر مهم است؟ پیوریتن‌ها در این زمینه به‌شدت مفید هستند. آنها در مورد دعا بسیار صحبت می‌کنند (دربارۀ مبانی الهیاتی و اهمیت عملکرد آن در یک زندگی با ‌تقوا) و ما می­‌توانیم چیزهای زیادی از آنها برداشت کنیم.

در اینجا فقط ۵ دیدگاه مفید (از بسیاری) دربارۀ دعا از نویسندگان پیوریتن را نقل کرده‌ایم.

۱- با فروتنی دعا کنید

وقتی خدا را خطاب قرار می­‌دهیم و دعا می­‌کنیم، این آگاهی را داریم که او کیست و ما چه کسانی هستیم. ما به عنوان مردم گناهکار خدای مقدسمان را خطاب قرار می­‌دهیم. همۀ ما گناه کرده‌ایم و از جلال خدا کوتاه آمده‌ایم (رومیان ۲۳:۳). جان یودال[2] اصرار داشت: “لازم است قوم خدا دعاهایشان را با اعتراف آزادانه به گناهانشان آغاز کنند (مزمور ۵:۳۲)، با اعتراف به گناهانمان بیشتر فروتن می‌­شویم و آمادگی لازم را برای بهترین دعا پیدا می‌کنیم”. ما با فروتنی در عیسی مسیح در جست­وجوی بخشش خدا هستیم پس می‌­توانیم مطابق میل و ارادۀ خدا زندگی کنیم. هر روزه باید در دعا به گناهانمان اعتراف کنیم.

۲- در مصیبت دعا کنید

گناه ما را مصیبت‌زده می­‌کند، مانند کاری که دیگر مشکلات، رنج‌ها و سختی‌های زندگی با ما می‌کنند. در میان همۀ آنها ما دعا می‌­کنیم. وینسِنت آلسوپ[3] با استناد به (یعقوب ۱۳:۵) گفت: “دعا در هنگام مصیبت گواهی می‌دهد که ما به خدایی ایمان داریم در هنگام مصیبت نیکو و فیاض است، می‌تواند ما را در آن رنج حمایت کند، می‌تواند با آن به‌خوبی به ما کمک کند و ما را از آن رهایی بخشد”. دعا در مصیبت‌ها نشان‌گر باور ما به نیکی و بخشندگی خداست. او ما را ناامید نخواهد کرد. او از ما حمایت می‌کند و ما را از راه‌های غیر منتظره از مشکلات عبور می‌دهد. دعاهای ما بیان‌گر این باور‌ها است. ما با ایمان دعا می‌کنیم و باور داریم که “پارسا را مشقت بسیار است، اما خداوند او را از همۀ آنها خواهد رهانید” (مزمور ۱۹:۳۴). در میانۀ مصیبت‌ها دعا کنید.

۳- برای ستایش خدا دعا کنید

در تمام شرایط زندگی دعا می‌­کنیم. ما دعا می‌کنیم زیرا می‌دانیم خدا با ماست و منشأ همۀ برکات است. قدردان او هستیم و اذعان داریم همه چیز در ستایش اوست! همان‌طور که متیو هنری[4] نوشت: “هر ذره­ای که می‌خوریم و هر قطره­ای که می­‌نوشیم، رحمت است. هر قدمی که برمی‌داریم و هر نفسی که می‌­کشیم، رحمت است. اینها هستند دلایل شکرگزاری همراه با ستایش خدا”. داوود پادشاه این‌گونه ستایش کرد: “ای خداوند، پادشاهی از آنِ توست و تو بر همگان چون سر متعال هستی… و اکنون ای خدای ما تو را سپاس می­‌گوییم و نام پر جلالت را می­‌ستاییم” (اول تواریخ ۱۱:۲۹، ۱۳). هدف بزرگ ما در زندگی شناختن خدا به‌ عنوان منشأ تمام برکات است. در دعا همه چیز را به نزد او می­‌آوریم و به‌خاطر رحمتش او را می­‌ستاییم و شکر می­‌کنیم.

۴- با صبوری دعا کنید

یک‌‌بار موعظه‌­ای با عنوان “چرا خدا عجله نمی‌کند”؟ شنیدم. ما در شگفتیم. دعا می­‌کنیم و دعا می­‌کنیم و به نظر می‌رسد هیچ جوابی نمی‌­گیریم. ممکن است ایمانمان متزلزل شود. اما همان‌طور که آرتور هایلدرشام[5] خاطرنشان کرد: “ما مطمئن هستیم خداوند به‌خوبی می­‌شنود و به هر دعای ما توجه می­‌کند، او قطعا در زمان معین پاسخی پر ‌مهر به ما خواهد داد”. در زمان معین یعنی در زمان خدا. خدا می­‌شنود و پاسخ می­‌دهد اما در زمانی­‌که خودش انتخاب می‌کند و زمان‌بندی او بهتر از ماست. با وجود نگرانی‌های ما در زمان انتظار می‌توانیم به خدا اعتماد کنیم که هر گاه اراده کند به آنها پاسخ می­‌دهد. این برای ما مایۀ تسلی است از آنجا‌ که ارادۀ او برای ما بخشش و مهربانی است. همان‌طور که مزمور‌نویس گفت: “خداوند بخشنده و مهربان است” (مزمور ۴:۱۱۱؛ ۸:۱۴۵).

۵- با توقع دعا کنید

ما دعا می­‌کنیم چون باور داریم خدا گوش می­‌دهد. او دور و بی‌علاقه­ نیست، بلکه نزدیک و مراقب است. پل بِینز[6] نوشت: “بیایید از این‌ که او حساب اشک‌های ما را دارد، دعاهای ما را بایگانی و آنها را نزد خود ثبت می‌کند مطمئن باشیم”. تصور کنید، خدا حساب اشک‌های ما را دارد” (مزمور ۸:۵۶)! دعاهای ما به فضای خالی پرواز نمی­‌کنند. آنها شنیده می‌شوند و در پیشگاه خدای مهربان که آنها را به یاد دارد، می‌مانند. دعاهای ما برای او ارزشمند هستند و مانند “اشک‌های جمع‌شده در بطری” در نزد او می‌­مانند. او یک “دفتر یادآوری” پر از دعاهای ما دارد. ما می‌­توانیم مطمئن باشیم خدا می­‌شنود و پاسخ خواهد داد.

این ۵ دیدگاه در تمام نوشته‌­های پیوریتن­‌ها مشاهده می­‌شوند، اما آنها فقط نگاهی اجمالی و گذرا به این نگرش و حکمت زیبا می‌­اندازند. برای کاوش در دیدگاه‌های آنها – علاوه بر خواندن متون این مقاله – این آثار کلاسیک پیوریتن­‌ها را توصیه می­‌کنم:

جان بانیان “دعا”

توماس گودوین “بازگشت دعا”

متیو هنری “روشی برای دعا”

رابرت هیل “مسیر دعا و تقوا”

دعا برای مسیحیان امروز درست به اندازۀ ایمان‌داران ۴۰۰، ۸۰۰، یا ۱۲۰۰ سال پیش حیاتی است. بیایید از پیشینیان در ایمان یاد بگیریم چگونه این مهم‌ترین عمل مسیحی را پاس بداریم.


[1] جان کالوین، واعظ، شبان و اصلاح‌طلب فرانسوی اهل ژِنِو در دوران اصلاحات پروتستان بود.

[2] جان یودال روحانی انگلیسی با دیدگاه‌های پیوریتن­‌ها بود.

[3] وینسنت آلسوپ یک روحانی پیوریتن انگلیسی بود.

[4]متیو هنری وزیر و نویسندۀ پیوریتن بریتانیایی بود که در وِلز به دنیا آمد اما بیشتر عمر خود را در انگلستان گذراند.

[5] آرتور هایلدرشام یک واعظ و روحانی پیوریتن انگلیسی بود.

[6] یک پیوریتن که به‌ عنوان یک “پیوریتن رادیکال” توصیف می‌شد.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.