مهمترین آموزۀ مسیحی که شما دربارۀ آن فکر نمی‌­کنید

مجموعه پرسش و پاسخ شهر جدید – پرسش ۳: در خدا چند شخص وجود دارد؟

پاسخ: سه شخص در یک خدای حقیقی و زنده وجود دارند: پدر، پسر، روح القدس. ذات همۀ آنها یکی است و در قدرت و جلال برابر هستند.

آموزۀ تثلیث مهمترین آموزۀ مسیحیت است که بیشتر مردم هرگز دربارۀ آن فکر نمی­‌کنند. این موضوع قطعا برای ایمان ما ضروری است و با این­‌وجود برای بسیاری از مسیحیان دقیقا مثل یک مسئله ریاضی بسیار گیج کننده به نظر می‌رسد. حتی اگر ما مفهوم تثلیث را بفهمیم، باز هم به نظر نمی‌­رسد تاثیر زیادی روی زندگی­‌های ما داشته باشد و ربط زیادی به ما پیدا کند.

این آموزه چیست؟

واژۀ تثلیث در کتاب مقدس پیدا نمی‌­شود، اما حقایق زیادی از کتاب مقدس را شامل می‌­شود. در حقیقت هفت جمله وجود دارد که به آموزۀ تثلیث مربوط می‌شوند:

  • خدا یکی است. فقط یک خدا وجود دارد.
  • پدر خداست.
  • پسر خداست.
  • روح ­القدس خداست.
  • پدر پسر نیست.
  • پسر روح ­القدس نیست.
  • روح ­القدس پدر نیست.

اگر شما این هفت جمله را بفهمید، پس آموزۀ تثلیث  را دریافته‌‌­اید ــ و می‌دانید وقتی می­‌گوییم یک خدا و سه شخص منظور چه است.

مسیحیان یکتاپرست هستند. ما به تعداد زیاد خدایان یا مجموعه‌­ای از خدایان باور نداریم بلکه فقط به یک خدا ایمان داریم و این خدا خودش را به صورت سه شخص نمایان می‌­کند و به صورت سه شخص وجود دارد. استفاده از عبارت «شخص» بسیار مهم است. کلیسای اولیه برای یک عبارت مناسب کلنجار می‌رفت و «شخص» به درستی با شخصیت سه عضو تثلیث و رابطۀ آنها با یکدیگر دلالت دارد؛ پدر، پسر و روح ­القدس هم ذات هستند و با این وجود تمایزهایی دارند. یکی از آنها دیگری نیست، اما هم رتبه هستند، قدرتی برابر دارند، شکوه و جلال آنها هم یکسان است. درست همانطور که عیسی شاگردانش را به نام پدر، پسر و روح‌ القدس برای تعمید می­‌فرستد، ما نیز می­‌بینیم که آموزۀ تثلیث مقدس به کل کتب مقدس پیوند خورده است.

چرا اهمیت دارد؟

حتی این پرسش برای مردم گیج کننده‌­تر است که “چرا این اصلا اهمیت دارد؟ بسیار خب، من سه در یک و یک در سه را می‌فهمم. اما در زندگی مسیحی من چه تفاوتی ایجاد می­‌کند؟” به نظر من این آموزه ۳ مفهوم مهم برای ما دارد.

اول، تثلیث به ما کمک می­‌کند که بفهمیم چگونه وحدت در کثرت وجود دارد. این یکی از تاثیرگذارترین پرسش‌ها در دنیای ماست. برخی از مردم تقریبا فقط روی کثرت و چندگانگی تاکید دارند چون تفاوت بین انسان‌ها را می‌بینند. آنها هیچ نقطه مشترکی نمی­‌بینند. برخی دیگر می­‌خواهند روی یکپارچگی کامل اندیشه، حکومت و بیان تاکید ورزند. تثلیث به ما نشان می‌دهد که می‌­توان یک وحدت عمیق، واقعی و اصیل همراه با کثرت داشت، چون پدر، پسر و روح ­القدس در اتحاد کامل برای نجات و رستگاری ما کار می­‌کنند. پدر تعیین می­‌کند، پسر انجام می­‌دهد و روح ­القدس به کار می­‌گیرد. ما با خدا به عنوان خدای کامل در پدر، پسر و روح ­القدس روبرو می­‌شویم. با این وجود کار الهی آنها نه قابل تعویض است نه غیرضروری.

دوم، وقتی با خدای تثلیث مواجه هستید، نهایت عشق و محبت را دارید. محبت از ازل وجود داشته است. اگر خدایی دارید که تثلیثی نیست، او باید موجودی خلق کند تا او را محبت کند و نمودی از محبت او باشد. اما پدر، پسر و روح القدس از ازل وجود داشته‌اند و همیشه رابطۀ محبت و عشق را داشته‌­اند. پس عشق یک چیز خلق شده نیست. خدا مجبور نبود از خودش بیرون رود تا محبت کند. محبت جاودانه است. وقتی خدای تثلیث را دارید، خدای همیشه عاشق را دارید.

و بالاخره، مهمترین موضوع این است که آموزۀ تثلیث برای مسیحیت حیاتی است زیرا در دنیا هیچ چیزی مهمتر از شناخت خدا وجود ندارد. اگر خدا به عنوان یک خدا در سه شخص وجود دارد، اگر یک ذات الهی به عنوان پدر، پسر و روح القدس به موجودیت خود ادامه می‌دهد، اگر ما در این سه نام تعمید داده می‌شویم، پس هیچ مسیحی نباید بخواهد این واقعیت‌های تثلیثی را نادیده بگیرد. در پایان، تثلیث  اهمیت دارد چون خدا اهمیت دارد.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.