هرگز تمرکز خود را از روی صلیب بر ندارید

بیایید با یک امتحان سریع شروع کنیم: نام کتابِ الهیاتی که توسط جِی. آی. پَکر، دی. اِی. کارسون، مایکل هورتون… و تونی جونز مورد تمجید قرار گرفته چیست؟ پاسخ: [کتاب] صلیب مسیح، از جان استات[1].

[کتاب] صلیب مسیح مانند بسیاری از کتاب‌های جان استات، یک اثر عالی است که طیف وسیعی از تمجیدها و احترام‌ها را به دنبال دارد. تمجیدهای برگزیده‌ای  مانندِ “ماهر” ، “جذاب” ، “قابل‌خواندن” و “عمیق” برای نویسندگانی مانند استات ابداع شد. کتاب‌های او به خوبی نوشته شده است، به خوبی تحقیق شده و به خوبی سازمان ‌یافته است. این کتاب با ویرایش دوم در سال ۱۹۸۹ و چاپ بیستمین سالگرد انتشارش، اندکی قبل از مرگ استات در سال ۲۰۱۱ در سن نود سالگی، امتحان زمانیِ خود را پس داده است.

ارمغان این کتاب چیست؟

استات با پایانِ دوره طولانی خدمات واعظی خود، شبانی (کلیسای All  Souls در لندن)، نویسندگی و سازمان‌دهی، یکی از مشهورترین کشیشان مسیحی در جهان بود. در سال ۲۰۰۵ وی توسط مجله تایم به عنوان یکی از ۱۰۰ فرد با نفوذ در جهان معرفی شد. در طول نیمه آخر قرن بیستم او تلاش کرد تا اطمینان حاصل کند که بشارت جهانی برای تعهد به بشارت و عمل اجتماعی شناخته خواهد شد.

این کتاب احتمالاً به دلیل دفاع شایسته استات از آموزه «کفاره نیابتی» شناخته شده است. او با حساسیت نسبت به منتقدان و متن کتاب مقدس، از اغراق‌های  “تثلیث شکسته” یا “کودک‌آزاری” جلوگیری می‌کند: “عشق خدا منشأ کفاره است و نه نتیجه آن؛” استات می‌نویسد “خدا ما را دوست ندارد زیرا مسیح برای ما مُرد. مسیح به خاطر ما مُرد زیرا خدا ما را دوست داشت.” شاید فقط لئون موریس برای حفظ آموزه کفاره نیابتی، [توانسته] در قرن بیستم اقدامات بیشتری انجام داده باشد.

کفاره چگونه با سایر جنبه‌های نجات ارتباط برقرار می‌کند؟ خدا در صلیب چه کار دیگری می‌کند؟ استات می‌خواهد که ما در وسعت کامل کار خدا در صلیب، که خلاصه آن نجات، مکاشفه و پیروزی است، لذت ببریم. او “جایگزینی”، به‌طور خاص “جایگزینی خودِ خدا” را به عنوان مرکزِ اهمیتِ نجات‌دهنده‌یِ صلیب در عهد جدید می‌داند. تأكيد او بر كفاره و جايگزيني به‌عنوانِ كليد نجات، توسط شناسایی نسبت به فرونشاندن خشم، فدیه، عادل شمردگی و آشتی تقویت می‌شود. همچنین طیف کامل “تصاویر” (‏برچسب بسیار گرم‌تر و مفیدتر از “نظریه‌های” دانشگاهی و بی‌فایده) را برای کار صلیبی که در عهد جدید یافت می‌شود بررسی می‌کند. صلیب ابزار پیروزی الهی و مکاشفه الهی است که شخصیتِ خدا و قدرتِ او را در شکست دشمنان، گناه و مرگ نشان می‌دهد.

چرا این موضوع گرانبها است؟

استات همچنین خوانندگان را از صلیب به سمتِ دنیایِ زندگی در خدمت به‌عنوان شاگردان عیسی می‌بَرَد. استات همچنین مانند خودِ عهد جدید در مورد پاسخ ما به صلیب حرف خوبی برای گفتن دارد. استات چهار فصل از کتاب خود را صَرفِ پرداختن به مفاهیمِ هم‌ترازِ صلیب کرده است. عهد جدید به ما نشان می‌دهد که صلیب جامعهٔ مسیحی را ایجاد و قوام می‌دهد. عیسی و رسولان از صلیب برای یادگیری فداکاری، تحمل صلیب، محبت دشمن و اهمیت جفا در خدمت استفاده می‌کنند. خیلی اوقات، کشیشان و الهیدانان اصلاح‌شده در بیان پیام صلیب در عهد جدید متأسفانه بسیار کم می‌آورند. ما بر روی آموزه و شاید پرستش و ستایش متمرکز هستیم، اما از مفاهیم شاگردی غافل می‌شویم. [کتاب] صلیب مسیح به ما نشان می‌دهد که چگونه از چنین اشتباهات فاحش در تأکید و تفسیر جلوگیری کنیم. استات شیوه عیسی و رسولان را به کار می‌گیرد و نشان می‌دهد که صلیب فقط در مورد اصول مرتبط به نجات‌شناسی نیست بلکه در مورد شکل زندگی یک شاگرد است.


نویسنده: رایان ریوز دانشیار الهیات تاریخی در مدرسه الهیاتی گوردون-کنوِل و نیز به عنوان رئیس دانشگاه جکسونویل فعالیت میکند. او و همسرش شارلوت سه فرزند دارند. میتوانید او را در توییتر دنبال کنید.

Ryan Reeves is associate professor of historical theology at Gordon-Conwell Theological Seminary, and he serves as dean of the Jacksonville campus. He and his wife, Charlotte, have three children. You can follow him on Twitter.


[1] John Stott, The Cross of Christ

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.