حکم بزرگ در کتاب مقدس چیست؟

اگرچه بخش‌های گسترده‌ای در شریعت موسی وجود دارد که پر از احکام است، اما همه آنها در کتاب مقدس از اهمیت یکسانی برخوردار نیستند. در حقیقت، کل شریعت به دو حکم بستگی دارد:

“[یک] معلم شریعت ، برای اینکه عیسی را امتحان کند، از او پرسید: «ای استاد، بزرگترین حکم در شریعت کدام است؟» عیسی به او گفت: «خداوند، خدای خود را با تمام دل و تمام جان و تمام عقل خود دوست بدار. این اولین و بزرگترین حكم شریعت است. دومین حكمی كه به همان اندازه مهم است شبیه اولی است، یعنی همسایه‌ات را مانند جان خود دوست بدار. در این دو حكم تمام تورات و نوشته‌های انبیا‌ خلاصه شده است.» متی ۳۵:۲۲-۴۰.

در اینجا می‌آموزیم که حکم بزرگ کتاب مقدس این است که خدا را با همه آنچه هستیم و بیش از هر چیز دیگری دوست داشته باشیم. همانطور که او در زمان عهد عتیق به اسرائیل آشکار کرد (تثنیه ۴:۶-۵). این بدان معنی است که او را با ارزش بدانیم، از او اطاعت کنیم، وابسته به او باشیم و در او شاد باشیم.

این حکم، همانطور که عیسی تعلیم می‌دهد، همراه با دوست داشتن همسایه ماست. از ابتدا ما برای این منظور خلق شده‌ایم. بنابراین از این طریق ما خدای خالق خود را جلال می‌هدیم. اگر به همسایه خود محبت نکنیم نمی‌توانیم بگوییم که خدا را دوست داریم (اول یوحنا ۲۰:۴). و همانطور که پولس رسول توضیح می‌دهد، همه در این کلام خلاصه می‌شود که «همسایه‌ات را همچون خویشتن محبت کن.» (رومیان ۸:۱۳-۱۰).

خبر بد در کتاب مقدس این است که هیچ یک از ما این دستورات را همانطور که باید رعایت نمی‌کنیم. همه ما وقتی در افکار و اعمال خود از کلامش سرپیچی می‌کنیم ، در برابر خدا و قداست او قیام می‌کنیم. به همین دلیل است که ما مستحق محکومیت و مرگ هستیم (رومیان ۲۳:۶. ولی این آخر ماجرا نیست.

خبر خوب این است که عیسی به این دنیا آمد تا بدون نقص به جای ما زندگی کند، مرگی را که ما لایق آن بودیم، تحمل کند و پیروزمندانه از مرگ برخیزد تا به ما حیات دهد ( دوم قرنتیان ۲۱:۵؛ رومیان ۵:۶). اکنون، به فیض او، اگر ایماندار هستیم، تمام اطاعت کامل وی برای نجات ما به حساب ما گذاشته شده (رومیان ۱۹:۵). ما همچنین می‌توانیم بسته به قدرت او به دنبال اطاعت از این احکام باشیم، نه به این دلیل که خدا ما را بیشتر دوست داشته باشد، بلکه در واکنش به محبتی که در عیسی به ما نشان داده شده (رجوع کنید به یوحنا ۱۶:۳؛ ۵:۱۵؛ رومیان ۱:۱۲-۲).


بیوگرافی نویسنده: خوزه باریوس به عنوان هماهنگ کننده تحریریه درCoalición por el Evangelio فعالیت می‌کند. وی دارای مدرک روزنامه نگاری است. او با همسرش آریانى در کردوبا، آرژانتین زندگی می کند. می‌توانید آن را در josuebarrios.com بخوانید و در Instagram ، Twitter و Facebook دنبال کنید.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.