چطور در برابر گناه مقاومت کنیم؟

طراحی ماشین جدید من برای حفظ امنیت من است. علاوه بر آینه‌­ها و ترمز و فرمان معمولی آن، ویژگی‌های محافظتی زیادی دارد. اگر به‌طور اتفاقی بیش از حد به ماشین دیگری نزدیک شوم، من یک علامت “ترمز” چشمک‌زن با رنگ قرمز می‌بینم! پیام می­‌دهد و صدای مکرر بوق را می­‌شنوم. ظرف چند ثانیه پدال ترمز زیر پایم را فشار می­‌دهد. اگر هر کدام از اینها کار نکنند، کمربند ایمنی و کیسۀ هوا از صدمۀ منجر به مرگ من جلوگیری می­‌کنند. این افراط، عمدی انجام شده است. مهندسین ماشین امید دارند در موقعیت‌های خطرناک، حداقل یکی از این ویژگی‌ها از بروز فاجعه جلوگیری کنند.

زندگی مسیحی نیز توسط خالق آن به ابزارهای محافظتی برای مقابله با شیطان و گناه مجهز شده است. وقتی شهوت، نارضایتی و بت‌پرستی زندگی ما را در خطر نابودی بیاندازند، خداوند ابزار زیادی برای مقاومت در برابر گناه و رشد پارسایی در اختیار ما قرار داده است. این سپرها درست مانند چراغ چشمک­‌زن و صداهای بیب‌بیب به ‌نوعی رحمت خدا برای محافظت ما و جلوگیری از نابودی ما هستند.

مسیحی عزیز، به ۱۰ انگیزۀ کتاب مقدس برای مقاومت در برابر وسوسه‌­ها در سال پیش رو دقت کنید. آنها را بخوانید، حفظ کنید و تا روز حملۀ شیطان در قلب خود نگه ‌دارید. هر‌چه ابزار بیشتری داشته باشید، ایمن‌­تر خواهید بود. در لحظۀ خطر، یادآوری یکی از آنها روحتان را از سقوط به ورطۀ گناه بزرگ نجات خواهد داد.

۱- ذات خدا را به‌ یاد آورید

پیش از آن که سر تسلیم به طمع و نخوت فرود آورید، پیش از آن که حماقت کنید یا دچار مستی شوید، “بدانید یهوه خداست! اوست که ما را آفرید و ما از آنِ اوییم، ما قوم و گوسفندان اوییم” (مزمور ۳:۱۰۰). هیچ‌ یک از ما خالق خودمان نیستیم تا آن‌طور که می‌خواهیم آزاد زندگی کنیم. ما تنها توسط خدا و برای او ساخته شده­‌ایم و هیچ ‌یک از ما جدایِ از خدا زندگی نمی‌­کنیم. او خداوندِ عهدها و شبانی است که ما را فدیه داد و ما را حفظ می­‌کند. این خدای قدوس ما را فرا‌ می‌خواند تا همچون او قدوس باشیم (اول پطرس ۱۵:۱-۱۶). پیش از سقوط خود به گناه، او را به ‌یاد بیاورید (جامعه ۱:۱۲).

۲- گناه‌­آلود بودن گناه را به ‌یاد بیاورید

وقتی گناه در گوش شما نجوا می­‌کند که این انفجار خشم، این لحظۀ کاهلی، این بی‌­توجهی به خواندن نام خداوند، همگی چیزهای صرفا کوچکی هستند و نباید اصلا خودتان را به‌خاطر آن آزار دهید، پس هشدار شدید یوحنا را بشنوید “گناه مخالف شریعت است” (اول یوحنا ۳:۴). وقتی گناه می­‌کنیم با شریعت مخالفت می­‌کنیم. کوچک‌ترین عمل غیر مقدس، شورش علیه تقدس خداست و فقط سزاوار خشم و غضب اوست. گناه آن‌قدر پلید است که چیزی کمتر از خون پسر بی‌گناه نمی­‌تواند تاوان آن را بدهد. هیچ گناهی بدون پیامد و تاوان نمی‌ماند.

 ۳- کار مسیح را به ‌یاد بیاورید

گر چه شیطان دشمنی قدرتمند و جسم گناهکار ما بسیار ضعیف است اما در مقابله با وسوسه تنها و بی­‌یاور نیستیم. مسیح با کارش به‌خاطر ما، قدرت گناه بر ما را شکست. او با شریک کردن ما در مرگ و رستاخیزش، ما را از بردگی گناه آزاد و به سوی عدالت رها می‌کند (رومیان ۱:۶-۱۴ را ببینید). گر چه به رویارویی با وسوسه ادامه می­‌دهید، اما در مسیح می‌توانید با آن مقابله کنید (یعقوب ۷:۴). مسیح با خون ارزشمند خویش قدرت نه گفتن به گناه را برای شما خرید.

۴- شخصیت شیطان را به‌ یاد آورید

شیطان دوست شما نیست. او دروغگو (یوحنا ۴۴:۸)، فریبکار (مکاشفه ۹:۱۲)، وحشی برای بلعیدن (اول پطرس ۸:۵) و اتهام‌زننده (مکاشفه ۱۰:۱۲) می‌­باشد. نمی­‌توان به او اعتماد کرد چرا که خوبی شما را نمی­‌خواهد. شاید پیشنهادهای خوشایند، راضی‌کننده، عادلانه یا قابل قبولی به شما بدهد، اما همواره به قول توماس بروکسِ[1] پیوریتن، “طعمه را می‌­اندازد و قلاب را مخفی می­‌کند”. ساده‌لوح نباشید.

۵- غم‌های گذشته را به‌ یاد آورید

پولس در رسالۀ خود به رومیان مسیحی یادآوری می‌­کند: “در آن زمان از انجام اعمالی که اکنون از آنها شرم‌سارید چه ثمری بردید”؟ (رومیان ۲۱:۶). در لحظۀ وسوسه توجه داشته باشید: آیا از گناهان گذشته‌­ام چیزی برای نشان‌ دادن دارم؟ آیا چیزی جز شرمندگی از نافرمان‌برداری خودم احساس می­‌کنم؟ آیا گناه تا کنون برای من مفید بوده است؟ البته که پاسخ منفی است.

۶- برکات اطاعت را به ‌یاد بیاورید

خوشا به‌ حال آنکه در آزمایش‌ها پایداری نشان می­‌دهد، زیرا چون از بوتۀ آزمایش سربلند بیرون آید، آن تاج حیات را خواهد یافت که خدا به دوست‌داران خویش وعده فرموده است (یعقوب ۱۲:۱). به ‌گفتۀ یعقوب وقتی از بوتۀ آزمایش سربلند بیرون می­‌آییم، از خدا پاداشی می‌گیریم. البته این پاداشِ شایستگی ما نیست. حتی بالاترین تلاش ما هم تحت تاثیر گناه قرار می­‌گیرد. ما مخلوقات هرگز نمی­‌توانیم خدا را مدیون خود بدانیم. اما به‌خاطر مسیح خدا از ما خشنود است و چیزهای خوبی به ‌ما می­‌دهد حتی وقتی تلاش چندانی نمی­‌کنیم. این برکتِ موعود که حاصل اطاعت است، باید ما را به تلاش بیشتر تشویق کند. وقتی در مقابل وسوسه مقاومت می­‌کنیم، از موسی تقلید می­‌کنیم و بر اساس “امید به پاداش” همه چیز را تحمل می­‌کنیم (عبرانیان ۲۶:۱۱).

۷- ابری عظیم از شاهدان را به ‌یاد بیاورید

نویسندۀ عبرانیان انگیزۀ جالبی برای مقاومت در برابر وسوسه را بیان می‌­کند: شاهدان وجود دارند. برای قوم خدا “ابر شاهدان” (عبرانیان ۱:۱۲) -مقدسانی که قبلا رفته‌­اند- متحدان ما در هنگام جنگ هستند. آنها با زندگی خودشان از هزینه‌های جنگ با گناه و پاداش خداپرستی شهادت می­‌دهند. آنها به لزوم چشم‌ دوختن به عیسی شهادت می­‌دهند (عبرانیان ۲:۱۲). چه در حال مبارزه با پورنوگرافی باشید، چه تحمل نکردن فرزند دو سالۀ خود و یا ولخرجی، ابر عظیم شاهدان به شما یادآوری می­‌کند که تنها نیستید. مبارزه با وسوسه در واقع همان مبارزۀ ارزشمند و پر هزینه‌­ای است که خداپرستان کرده‌­اند.

۸- کلیسای مسیح را به‌ یاد بیاورید

نه‌تنها در هنگام مبارزه کنار مقدسین می­‌ایستیم، بلکه در کنار مردم کلیساهای محلی نیز ایستاده‌­ایم. زمانی‌که پطرس مسیحیان را تشویق کرد، “پس در ایمان راسخ باشید و در برابر او بایستید، زیرا آگاهید که برادران شما در دنیا با همین زحمات روبه‌رو هستند” (اول پطرس ۹:۵)، او داشت به آنها یادآوری می­‌کرد که مقاومت در برابر گناه یک کار جمعی است. وقتی تسلیم نارضایتی همراه با شکایت، خشم نامنصفانه یا خودپسندی حریصانه نمی‌­شوید، مسیر خداپرستی را برای خیر و صلاح کلیسا پیش گرفته­‌اید. وسوسه‌­هایی که دچار آنها می‌شویم، مناسب بشر هستند (اول قرنتیان ۱۳:۱۰). مقاومت اعضای کلیساهای محلی به دیگران کمک می­‌کند تا محکم در مبارزۀ خود استوار بمانند.

۹- چشمان غیر ایمان‌داران را به ‌یاد بیاورید

در لحظۀ وسوسه، دوستان و همسایگان غیر ایمان‌دارتان به تماشای شما می‌­ایستند تا آنچه را انجام می­‌دهید، ببینند. این لطف خدا به شماست. نه‌تنها این چشمان نظاره‌­گر دلیلی به شما می­‌دهند تا دوباره بیاندیشید، بلکه حضور آنها یک فرصت انجیلی است. کردارتان در میان بی‌ایمانان چنان پسندیده باشد که هر چند شما را به بدکاری متهم می­‌کنند، با مشاهدۀ اعمال نیکتان خدا را در روز دیدارش تمجید نمایند (اول پطرس ۱۲:۲). اگر امروز با گناه مبارزه می‌کنید، شاهدان شما در روز آخر ممکن است در عبادت مقابل تخت خدا به جمع پرستش شما بپیوندند.

۱۰- کمک روح‌­القدس را به ‌یاد بیاورید

روح‌­القدس دوست شماست. او روح راستی است (یوحنا ۱۳:۱۶)، روح تقدس است (رومیان ۴:۱) و روح خویشتن­داری است (دوم تیموتائوس ۷:۱). عیسی او را به‌خاطر خیر ما به‌ ما می‌دهد: “اما آن مدافع، یعنی روح‌­القدس، که پدر او را به ‌نام من می‌فرستد، او همه چیز را به شما خواهد آموخت و هر آنچه به شما گفتم را به‌ یادتان خواهد آورد” (یوحنا ۲۶:۱۴). وقتی با روح‌­القدس گام برمی­‌داریم، تمایلات نفس را به جا نخواهیم آورد (غلاطیان ۱۶:۵). در لحظۀ وسوسه از روح‌­القدس کمک بخواهید. او برای همین کار فرستاده شد.

اگر کسی گناه کند

یوحنا می‌­گوید: “این را به شما می­‌نویسم تا گناه نکنید” و بلافاصله با مهربانی می­‌گوید: “اما اگر کسی گناه کرد، شفیعی نزد پدر داریم، عیسی مسیح پارسا” (اول یوحنا ۱:۲). مسیحیان باید به هر طریق ممکن جلوی گناه بایستند. ما باید “سخت بکوشیم تا مقدس باشیم. زیرا بدون قدوسیت هیچ ‌کس خداوند را نخواهد دید” (عبرانیان ۱۴:۱۲). به‌ همان اندازه باید بدانیم، وقتی قصور می­‌کنیم کجا برویم. شیطان هیچ‌ چیزی را بیشتر از این دوست ندارد که ما را از عیسی بازدارد، وقتی دچار وسوسه شده‌­ایم. این اجازه را به او ندهید. کتاب مقدس روشن است، خداوند کنار ماست: “کیست که محکومشان کند؟ مسیح عیسی که مرد، بلکه برخیزانیده نیز شد و به ‌دست راست خداست، اوست که برای ما شفاعت می­‌کند”! (رومیان ۳۴:۸). مسیح برای گناهان ما مرد و باز هم برای ما دعا می­‌کند. ما یک مدافع آسمانی داریم.

مسیحی عزیز با گناه مبارزه کن. همین امسال و هر سال با تمام انگیزه­‌هایی که خدا به شما می‌­دهد، با گناه مبارزه کنید. اما اگر گناه کردی به ‌سوی او فرار کن و به تنها پناهگاه مطمئن کسانی­‌که لغزیده‌اند پناهنده شو.

نویسنده: مِگان هیل


[1] یک واعظ و نویسندۀ پیوریتنِ غیر سازگار با تعالیم غلط کلیسای انگلستان در قرن هفدهم.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.