این خطاهای ما را ببخش

   برای چند دهه، من و کَتی از حکمت شبانی “جان نیوتن” تاجرِ برده و نوکیش، بهره فراوانی بردیم. نیوتن به عنوان یک شبان انگلیکن قرن هجدهم، سخنران خوبی بود، ولی به عنوان یک کشیش، مشاور و راهنما، نسبت به دیگران برتری یافت. نامه‌­های شبانی او صندوقچه گنج است. نیوتن در یکی از نامه­‌هایش با عنوان “برخی نقص‌­های شخصیت مسیحی” به این نکته اشاره می‏‌کند که، در حالی که بیشتر مسیحیان موفق می­‌شوند از گناه اجتناب کنند، اما بسیاری از آنها رشد معنوی و حقیقی چنداني را تجربه نمی­‌کنند.

نیوتن مثال ویژه و محکوم­‌کننده‌­ای از مسیحیانی ارائه می­‌کند که بر قدرت­‌های خود تکیه می­‌کنند ولی برای ضعف­‌هایشان کاری انجام نمي‏‌دهند، بنابراین شادی را از خود و دیگران سلب كرده و جلال خداوند را می­‌ربایند. معمولا این نقص‌­ها در افراد، صرفا به عنوان مشکلات دیده می‌­شود. نیوتن می­‌گوید: “ممکن است به نظر برسد که آنها، هیچ‏یک از قوانین کتاب‌‏مقدس را نقص نمی­‌کنند ولی با این حال “سخت گناهکار” باشند، زیرا آنها خلاف میوه‌‏های روحی‏ هستند که معتقدان می‌بایست نشان دهند.

   این خطاهای کوچک به این معنا است که، بخش وسیعی از جمعیت مسیحی به خاطر مسیح روی دیگران تاثیر کمی دارند. در حالی که همیشه ممکن است این خطاها به علت توجیه‌­های شخصی و ذاتی، کوچک به نظر برسند، اما می‌­توانند به نظر دیگران چندان هم کوچک نباشند.

   با گذشت سال‏ها، بارها و بارها به همان روشی که او، در آزمایش­‌های خودآزمایی شخصيِ من، استفاده می­‌کرد – نه به عنوان راهی برای ایراد گرفتن از دیگران – به آن فهرست رجوع کردم. در نتیجه چیزهایی را در وجود خودم دیدم که سعی کردم با لطف خداوند آنها را از بین ببرم و همچنان که روی این فهرست کار می‏‌کردم، آن را گسترش می­‌دادم و برای وضوح بیشتر، دسته‌­های بزرگتر را به دسته‌­های کوچکتر تقسیم می‏‌کردم.

   در اینجا، فهرست گسترده خود را بر اساس فهرست اصلی نیوتن، به اشتراک می­‌گذارم. از آنجا که نیوتن به هر مورد مطالعاتی یک نام لاتین و تا حدودي طنزآمیز داده بود، من نيز همین کار را کردم.

  • آستروس: یک مسیحی استوار و منضبط است ولی در برخورد با مردم، تهاجمی و انتقادی، بخیل و دمدمی مزاج است که به ندرت از کسی تعریف و تمجید می‌کند و تقریبا هرگز مهربان نیست.
  • اینفیتالیس: انسانی با شخصیتی دقیق و آگاه است ولی معمولا منفی‏‌گرا، بدبین و همیشه مایوس کننده (این هرگز جواب نمی‌دهد)، غیرحامی و به شکل مبهمی ناراضی است.
  • پالسوس: فردی پرشور، ولی هوس‏ران و بی‌­تاب است، چندان متفکر نیست و خیلی زود سخن می­‌گوید­، همیشه سریع شکایت و اعتراض می­‌کند. او اغلب برای سخنان عجولانه نیاز به عذرخواهی دارد.
  • کوئرولوس: شخصی با اعتقادات قوی ولی مشهور به تعصب‌‏مآبی و شنونده‌‏ای ضعیف، اهل جدل و نه چندان آموزش‌­پذیر است. او همیشه به خطاهایش دیر اعتراف می­‌کند.
  • سوبچکتیو: فردی بلندپرواز و کاردان است كه در عین حال، حقیقت را پنهان و مسائل را بسیار پیچیده و زیاد اشتباه می­‌کند، بسیار متعصب، خودخواه و آگاه به حساسیت‌­هاي ديگران است.
  • پوتستاس: کارها را انجام می­‌دهد ولی در هر موقعیتی نیاز به نظارت دارد. او در تقسیم قدرت مشکل دارد و باید هر کاری را خودش انجام دهد. وي نسبت به دیگران بسیار مشکوک و بی­‌اعتماد است.
  • فراژیلیس: صمیمی و به دنبال رفاقت است ولی احساساتش مدام جریحه­‌دار می­‌شود و به­ راحتی سرخورده می­‌گردد. او اغلب از انتقاد واقعی و غيرواقعي دیگران آزرده و ناراحت می­‌شود.
  • کوریوسوس: اجتماعی است ولی از دانستن چیزهای منفی در مورد مردم لذت می‌­برد و راه‏‌هایی برای خبرچینی پیدا می­‌کند، شاید اعتماد به نفسش را نشان بدهد و از مقابله رو در رو لذت می­‌برد.
  • ولالتیلیس: خوش‌­قلب و مشتاق کمک است، ولی به راحتی قابل اعتماد نمي‏‌باشد. وقت‌شناس نیست و به وعده‌هایش عمل نمی‏‌کند. همیشه افراط می­‌کند و در نتیجه امکان دارد دست به کارهای ناشایستی بزند.

   به این موارد نگاه کنید و از خود بپرسید که کدام‏يك از آنها، ویژگی­‌های شما را بیشتر توصیف می­‌کند. جسارت داشته باشید تا این سوال را از شخص دیگری که شما را می‏‌شناسد نيز بپرسید.

   در مقالات آینده، به اين موضوع كه چرا بسیاری از ما به جای رشد و تبدیل شدن به شخصیتی الهی‏تر، درگیر این نقص­‌های شخصیتی هستیم، می‏‌پردازیم.


نویسنده تیم کلر

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.