چگونه می‌توانم به زنانی که با مسائل‌جنسی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند کمک کنم؟

سؤال پرسیده شده: چگونه می‌توانم به زنانی که با شهوت، پورنوگرافی، درد ناشی از آزار جنسی در گذشته، و سایرِ مسائل ‌جنسی هستند، کمک کنم؟

من در این زمینه‌ها آموزشی ندیده‌­ام. شبان من در امر مراقبت از مردم بسیار خوب عمل می‌کند، و من هم سعی می‌کنم زنان کلیسا را تشویق کنم تا با او ملاقات کنند، اما گاهی با این کار راحت نیستند.

این یک سؤال سخت است. با آن‌که آزار ‌جنسی ممکن است به کشمکش‌های دیگری منجر شود، اما این دو موضوع را باید جداگانه بررسی کرد. ما باید بدانیم، این سؤال دو جنبۀ مختلف دارد – آزار ‌جنسی و گناه‌ جنسی.

در این‌جا، این دو موضوع را مطرح می‌کنیم.

 آزار ‌‌جنسی

آزار ‌جنسی، حمله‌ایی ویران‌گر به انسانیت یک شخص است. تمامِ معصومیت را از بین می­‌برد و ترس، پشیمانی، شرمندگی و حتی گناه به جای می­‌گذارد. شما تا زمانی‌که خودتان آن را تجربه نکرده باشید، قادر به درک آن نیستید، و به نظر من [آزار جنسی] برای شروع این بحث جای خوبی است. وقتی به کسانی که مورد آزار ‌جنسی قرار گرفته‌­اند، خدمت و محبت می­‌کنیم، نمی‌خواهیم وانمود کنیم پاسخِ تمام سؤالات را داریم، بهتر است که بگوییم “نمی‌­دانم چه احساسی داری، یا چطور می‌­توانم به بهترین شکل به تو کمک کنم، اما تو را دوست دارم و به خاطر تو اینجا هستم.” سعی کنید دوستتان را عمیقأ درک کنید. اگر نزد شما آمد و اطلاعات شخصی خود را به شما داد، بدیهی است به شما اعتماد کرده و عمیقأ به شما احترام می­‌گذارد. با گوش دادن به حرف‌هایش به او محبت کنید.

اگر مشاور نیستید، گام بعدی این است که، به دوستتان توصیه کنید از یک مشاور خِبره و با تجربۀ کتاب‌مقدسی کمک بگیرد. اما حتی اگر به‌دنبال کمک و مشاوره از بیرون است، او را فقط به مشاوران یا رهبران کلیسا نسپارید، یادتان باشد به شما پناه آورده است. در کنار او بمانید. به حرف‌هایش گوش دهید. با او دعا کنید، نه فقط یک‌بار. شما باید جایی باشید که او در آن بتواند فیض دائمی، محبت و رسالت کلام خدا را پیدا کند.

همین‌جاست که به دومین جنبۀ این سؤال برخورد می­‌کنیم. بسیاری از چالش‌های مربوط به مسائل‌ دردناک جنسی (شرم، پشیمانی، مسائل هویتی) که زنان با آن‌ها روبه‌رو شده‌­اند، هم در مورد تراژدیِ آزارِ ‌جنسی و هم واقعیتِ گناه‌ جنسی صادق می‌باشند. هرچند در عمل این دو با هم تفاوت‌هایی هم دارند.

گناه جنسی

بسیاری از زنان مسیحی، که با گناه‌ جنسی دست‌و‌پنجه نرم می­‌کنند، احساس شرم‌ساری شدیدی دارند. این واقعیت که گناه‌ جنسی اغلب یک موضوعِ مردانه تصور می­‌شود، این احساس را تشدید می­‌کند. ما این را از زنان زیادی شنیده­‌ایم. ما می‌­توانیم با اعتراف عمدی و بدون شرم، به وجود گناه‌ جنسی در زندگی‌های خودمان، در این امر کمک کنیم. زنان هر چه بیشتر می­‌شنوند که دیگران تجربیات خود را به اشتراک گذاشته‌­اند، با جرأت بیشتری شروع به بیانِ مسائل خود کرده و درخواست کمک می­‌کنند. ما به‌عنوان حاملان تصویر خداوند، اما شکست‌خورده و گناه‌کار، به فیضِ بخشایندۀ خدا برای گناه‌ جنسی خود نیاز داریم. خبر خوب این است که او بسیار خشنود است که چنین فیضی را به ما می­‌بخشد.

اگر در کلیسای شما زنی است که به گناه‌ جنسی خود اعتراف می­‌کند، چند روش به شما پیشنهاد می­‌کنیم تا در محبت و مهربانی به او خدمت کنید و کنار او باشید.

۱- سعی کنید او را بشناسید

اگر این اولین باری است که در مورد چالش او می‌شنوید، پس شاید با چیزهای دیگری هم سروکار داشته باشد. تصور نکنید فقط درگیر همین موضوع است. این می‌­تواند از اثرات جانبی آزار‌ جنسی باشد. یا شاید پیشینه­‌ای است که باید بدانید تا بتوانید با محبت به او خدمت کنید. پس با علم به این‌که چیزی از او نمی‌­دانید، اما می­‌خواهید او را بشناسید، شروع کنید. سؤالاتی بپرسید و پیگیری کنید.

۲- مسیح را به اشتراک بگذارید

مشکلات بسیار زیادی همراه گناه ‌جنسی پیش می‌­آیند، از جمله شرم، احساس گناه و سردرگمی دربارۀ هویت. زنان مسیحی که با گناه‌ جنسی دست‌و‌پنجه نرم می­‌کنند باید بدانند، هویت آن‌ها در مسیح است. او برای گناه‌کاران جنسی، مُرد و برخاست و در همین لحظه برای آن‌ها شفاعت می­‌کند. ما به‌عنوان دختران بخشیده شده می­‌توانیم به سوی تخت فیض خداوند بشتابیم، تا در زمان نیاز، از فیض بهره­‌مند گردیم.


برای کسانی که در مسیح هستند به سادگی “هیچ محکومیتی” وجود ندارد (رومیان ۱:۸). شما حتما دربارۀ توبه صحبت خواهید کرد، اما ابتدا به او یادآوری کنید او دختر محبوب و عزیز خداست. توبه از یک قلب بخشیده شده جاری می‌شود. به خاطر داشته باشید، شاید اولین‌ بار باشد از فیض و بخشش، در مورد این گناه می‌­شنود. اِلِن دایکِس در کتابِ “رسالت زنان غنی از کلام” می­‌نویسد:

در وهلۀ اول، تمام زنان گناهکار ‌جنسی در کلیساها و جوامع را باید قبل از هر چیز به محضر عیسی دعوت کرد، او که [عمانوئیل] خدا با ماست. بسیاری که گمان می­‌کنند ایمان‌دار هستند، شاید واقعأ باید برای اولین بار به این منجی، ایمان واقعی بیاورند، کسی که در گناهان، به سمت ما آمد، برای گناهان ما مُرد، و ما را دعوت کرد، درست همان‌طور که زنِ خمیده را در لوقا ۱۲:۱۳ فراخواند: “ای زن از ضعف خود رها شدی!”

۳- آن‌جا باشید

بدون آن‌که شوکه شوید، خجالت بکشید یا قضاوت کنید، فقط باشید. با دعا، چه کلامی و چه غیر‌کلامی آن‌جا باشید. زمانی را همراه با او، به خاطر گناه و شکستش، اندوهگین شوید. اگر زنی به گناه ‌جنسی خود، اقرار می‌کند و همراهِ با شما تلاش می­‌کند، کسی باشید که مانند منجی، فیض بخشاینده را به او می­‌رسانید، در عین‌ حال او را ترغیب کنید که دیگر گناه نکند.

چنان‌که اِلِن دایکِس می­‌گوید: همان‌طور که ما به دنبال شاگردسازی زنان هستیم، کسانی هم به دنبال رهایی از اسارت خود از گناه‌ جنسی هستند. این‌جاست که شفقتِ خودِ مسیح، یک ضرورت است.

  مسیح با صبر و شکیبایی با آن زنِ گرفتار به زنا رفتار کرد و منتظر شد تا بقیه رفتند، نه تنها او را محکوم نکرد بلکه به گناه نکردن دعوتش کرد.

ما می­‌خواهیم حقیقت انجیل از لب‌هایمان جاری شود و دعا می­‌کنیم قلب‌هایمان، خواهران‌مان را هم مانند مسیح دوست داشته باشند. ما می­‌خواهیم خوب گوش کنیم، بدون آن‌که سعی کنیم تمام جواب‌ها را داشته باشیم.

۴- “حقیقت” را با “عشق و محبت” بیان کنید

همان‌طور که اِلِن دایکِس در “رسالتِ زنانِ غنی از کلام”، می­‌گوید، “زنان به شاگردسازی نیاز دارند و نه فقط آموزش آموزه‌ها‌. شاگردیِ عیسی یعنی رشد در آموزه‌های صحیح. کلام خدا را به او تعلیم دهید، اما سعی نکنید این کار را فقط خودتان انجام دهید. بگذارید بدن مسیح کار خود را انجام دهد. او را تشویق کنید به برنامۀ “مطالعۀ کتاب ‌مقدسِ مخصوصِ زنان” ملحق شود، که در آن کلام خدا را تعلیم می­‌دهند و دربارۀ  آن بحث‌ و‌ دعا می­‌کنند. همان‌طور که پولُس در کولسیان (۱۶:۳) توصیه می­‌کند که، “کلام مسیح به دولتمندی در شما ساکن شود و با مزامیر، سرودها و نغمه‌­هایی که از روح است، با کمالِ حکمت یکدیگر را پند دهید؛ و با شکرگزاری و از صمیمِ‌دل برایِ خدا بسرایید”.

به خواهرتان یادآوری کنید که با توبه، رهایی بدست می‌­آورد. مهربانیِ خداوند ما را به توبه هدایت می‌کند و او وفادار و عادل است، که وقتی اعتراف می­‌کنیم، ما را می­‌بخشد و پاک می‌کند (رومیان ۴:۲) (اول یوحنا ۹:۱). برنامۀ خداوند برای زنان و مردان و روابط‌ جنسی را با او به اشتراک بگذارید. در مورد خلقت، سقوط، نجات، نوسازی و رستگاری به او تعلیم دهید. پیوسته به او یادآوری کنید خالق او در کنار اوست و نه بر علیه او. زیرا او دختر محبوب و عزیزش است که پسرش برای او مُرد.

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.