برای تیموتی کِلر

با اندوه فراوان در غم از دست دادن تیموتی کِلر، ۷۲ ساله، که در ۱۹ ماه مِی، بعد از بیش از سه سال مبارزه با سرطان لوزالمعده، درگذشت.

کلر در سال ۲۰۰۵ به همراه دان کارسون سازمان گاسپِل کوالیشن (TGC) را تأسیس و به عنوان نایب رئیس و سپس نایب رئیس هیئت مدیره در آن خدمت کرد. کلر تا زمان مرگش به عنوان عضو هیئت مدیره به ارائه مشاوره و راهنمایی در ترویج خدمت انجیل محور برای نسل بعدی ادامه داد.

کلر به مدت چهار دهه در خدمت شبانی بود. او همچنین بنیان‌گذار و شبان قدیمی کلیسای پروتستان Redeemer در منهتن نیویورک بود. و به عنوان رئیس و یکی از بنیان‌گذاران شبکه تاسیس کلیساها «Redeemer City to City» خدمت کرد.

بسیاری از کتاب‌های پرفروش او از جمله «دلیل برای خدا»، «خدای ولخرج»، و «معنای ازدواج» بر ایمان میلیون‌ها نفر در سراسر جهان تأثیر گذاشته است.

کانون انجیل اعلام کرد: «امروز دنیای مسیحیت در سوگ و ماتم است، زیرا یکی از رهبران بزرگ ما این زندگی را ترک کرده است. «تیم کلر کسی بود که در هر قرن یک‌بار اتفاق می‌افتد. در ۱۰۰ سال گذشته هیچ شبان دیگری وجود ندارد که مانند تیم کلر آموزه‌های اصلاح‌شده (Reformed) را به کوچه و خیابان‌ها، کلیساها و مراکز آکادمیک برده‌ باشد. او در میان مؤثرترین شبانان، مدافعان و مبشرین مسیحی این نسل در یادها خواهد ماند. تیم کلر نه تنها فصیح‌ترین استدلال‌ها را برای ایمان مسیحی بیان کرد، او همچنین ایمان ما را با روح متواضع و بخشنده و اشتیاق بی‌رحمانه‌اش برای دیدن نجات گمشدگان نشان داد.

دان کارسون، دیگر بنیان‌گذار TGC، پس از شنیدن خبر درگذشت کلر، گفت: «تیم مانند یک نبی عهد عتیق از مخاطب قرار دادن فرهنگ و ملت و دعوت به عدالت و توبه دریغ نکرد. او برای جلال خدا غیرت داشت. او درک بالایی از کتب مقدس و ساختار الهیات کتاب مقدسی داشت که باعث سوق دادن خوانندگان متفکر، بارها و بارها، به انجیل بود.

در اوایل قرن بیست‌و‌یکم، کلر نقش مهمی در احیای الهیات اصلاح‌شده ایفا کرد که معمولاً «کالوینیزم نوین» نامیده می‌شود.

کلر در حین مبارزه با این سرطان کُشنده گفت: «من برای مبارزه با این مرگ قریب‌الوقوع روش مبارزه با گناه و ارتباط عمیق‌تر با خدا را انتخاب کردم. همانطور که می‌دانید، جان اووِن هم این کار را انجام داد. تأملات و گفتارهای او در مورد جلال مسیح، آخرین چیزی که او نوشت، اساساً نحوه برخورد او با مرگ قریب الوقوع خود بود. و این همان کاری است که من نیز سعی می‌کنم انجام دهم.»

«نزدیک‌ترین لحظه به مسیح زمانی است که در بُهتی مقدس از محبت وصف ناپذیر او هستیم» (بخشی از تفسیر کتاب عبرانیان – اثر جان اووِن)

“بُهت مقدس” کلر در این زندگی مسری و تاثیرگذار بود و مدتها پس از مرگ او برای پادشاهی خدا ثمر خواهد داد. ما از این حقیقت که برادر عزیزمان اکنون در حضور مسیح است مسرور هستیم. او اکنون بیش از هر زمانی هشیار و بُهت‌زده در برابر محبت وصف ناپذیر ناجی خود آرامیده است.

کانون انجیل

۲۰ می ۲۰۲۳

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.