مارک دِوِر


Mark Dever

مارک دِوِر شبان ارشد کلیسای تعمیدی کاپیتول هیل واقع در واشنگتن دی سی می‌باشد. مارک از شروع خدمت شبانی‌اش در سال ۱۹۸۵، جزو هیأت رهبری چهار کلیسا بوده، و در کاشتن بذر یک کلیسا در ایالت ماساچوست نیز سهیم بوده است. مارک پیش از نقل مکان به واشنگتن در سال ۱۹۹۴، در کلیسای تعمیدی اِدِن واقع در شهر کمبریج در کشور انگلستان، به مدت دو سال در مقام معاون و دستیار شبان کلیسا خدمت نمود.

مارک در حال حاضر مدیریت سازمان خدمات مسیحی به نام 9Marks را واقع در واشنگتن دی سی بر عهده دارد. او همچنین در کنفرانسها و گردهمایی‌های مختلف نیز به تعلیم و سخنرانی می‌پردازد: از جنوب آفریقا تا برزیل؛ از انگلستان تا آلاباما. مارک که برای خدمت به شبانان بار سنگینی بر دوش خود احساس می‌کند، معمولاً یکی از سخنرانان کنفرانس شبانان است. او در دانشگاههای الهیات نیز به تدریس مشغول می‌باشد.

مارک دِوِر در این موقعیتهای شغلی نیز به خدمت مشغول بوده است: عضو هیأت اُمنای دانشگاه الهیاتی و تعمیدیِ جنوبی. عضو اتحادیۀ مسیحیان انجیلی. و عضو هیأت مدیرۀ سازمان خدمات مسیحی «کانون انجیل». مارک در سال ۱۹۹۵ به مدت دو هفته به مجلس سنای آمریکا دعوت شد تا در مقام کسی که از اقتدار روحانی و مذهبی برخوردار است، در ابتدای هر جلسه به دعا و نیایش بپردازد. او عضو انجمنی به نام «انجمن آمریکاییان، برای بررسی تاریخ کلیسا»، و همچنین یکی از اعضای سازمانی مسیحی به نام «مشارکت تینْدِل» می‌باشد. مارک از سال ۱۹۸۹ تا سال ۱۹۹۱ موفق به کسب بورسیۀ معروف به جی. بی. لایت‌فوت از دانشگاه کمبریج گشت.


جلوه‌های شکوهمند خداوند

«یکی از مهم‌ترین مسایلی که امروزه کلیساهای محلی با آن رو‌به‌رو هستند، مقولۀ رهبری کلیسا می‌باشد. اگرچه در رابطه با کارآیی و ویژگی رهبران کتابهای فراوانی موجود است، اما در خصوص نقشها، مسوولیتها، و اقتدار شبانان و رهبران کلیسا هنوز هم با سردرگمی و بی‌برنامگی دسته و پنجه نرم می‌کنیم. این آشفتگی و نابسامانی به طور خاص در مورد سازماندهی و طرز ادارۀ کلیسا کاملاً مشهود است.

هر شبان و رهبر کلیسا که می‌خواهد کلیسایی سالم و کارآمد را رهبری نماید، باید این اثر آقای دِوِر را مطالعه کند. او هم به لحاظ الهیاتی، هم به لحاظ عملی، آنچه را که به مشایخ، شمّاسان، شبانان، رهبران، و حتی عضویت در کلیسا مربوط است، به وضوح و روشنی توضیح داده، و بینش و بصیرت لازم را در همۀ این زمینه‌ها برای ایشان فراهم نموده است. او با استناد به تاریخ کلیسا، و شیوۀ ادارۀ کلیسا و مدیریت و رهبری جمع حاضر در آن، به تشریح نکات مورد نظر خود پرداخته است.

کتاب دکتر دِوِر یکی از واضح‌ترین و روشن‌ترین، و مختصر و مفیدترین کتابهایی است که به مقولۀ سازماندهی و رهبری کلیسای سالم و کارآمد بر مبنای کتاب‌مقدس پرداخته است. من شخصاً نظیر این کتاب را کمتر مشاهده کرده‌ام.»

- دکتر براد واگُنِر

کلیسای تندرست چیست؟

کلیسای ایده‌آل چیست، و چگونه می‌توانید ایده‌آل بودنش را تشخیص دهید؟

کلیسای تندرست با سایر کلیساها چه تفاوتی دارد؟ پرسش مهم‌تر این است که کلیسای تندرست، به ویژه در جامعه، چگونه متفاوت عمل می‌کند؟ بیشترمان در پاسخ به این پرسشها تردید داریم، هرچند که احتمالاً پیش‌فرض‌هایی در این رابطه در ذهنمان وجود دارند. با مطالعۀ این کتاب، دیگر تردیدی برایتان باقی نمی‌ماند.

مارک دِوِر، نویسندۀ این کتاب، به ایمانداران کمک می‌کند تا ویژگیهای اصلی یک کلیسای سالم را تشخیص دهند: موعظۀ تفسیری، الهیات کتاب‌مقدسی، و درک صحیح از انجیل. مارک دِوِر از ما می‌خواهد تا این ویژگیها را در کلیساهای خودمان پرورش دهیم. او با سرمشق گرفتن از نویسندگان عهدجدید و مخاطب قرار دادن اعضای کلیسا – از شبانان تا اعضای معمولی – همۀ ایمانداران را به تکاپو وامی‌دارد تا نقش خود را در حفظ کلیساهای محلی ایفا نمایند.

کتاب «کلیسای تندرست چیست؟» با ارائۀ حقایق و اصول کاربردی که در همۀ اعصار عملی می‌باشند، هر یک از ما را یاری می‌رساند تا نقش خدادادی‌مان را در بدن مسیح به انجام رسانیم.

نُه نشانۀ یک کلیسای سالم

در روزهایی که برای ارزیابی یک کلیسا بیشتر به ظاهر توجه می‌شود، بسیار حیاتی است که بدانیم چطور سلامت واقعی آن را بسنجیم. نشانه‌های ظاهری معیارهای مناسبی برای ارزیابی نیستند. در این کتاب، مارک دِوِر معیارهای کتاب‌مقدس را برای تشخیص سلامت کلیسا مطرح می‌کند. این معیارها به ظاهر کلیسا در نظر دنیا اشاره نمی‌کنند، بلکه به باطن کلیسا در پیشگاه خداوند. این کتاب اثری مهم و اساسی است. مطالعۀ این کتاب را به همه پیشنهاد می‌کنم.

- جان مک‌آرتور، شبان کلیسا و معلم و تفسیرگر کتاب‌مقدس

 

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.