عیسی، پسر خدا


عیسی، پسر خدا

در جامعهٔ امروز مسیحی ایرانی، در سال ۲۰۲۳ ، اکثریت ایمانداران مشکلی با پسر بودنِ عیسی ندارند و عمدتاً او را یگانه پسر خدا می‌دانند و در اعتقادنامه‌ها آن را ابراز می‌کنند. اکثریت، معتقد به تثلیث هستند و عیسی را خدا می‌دانند. اما بعضی نوکیشان و معلمین کاذب، پسر خدا بودنِ عیسی را درست درک نکرده‌اند و نمی‌توانند آن را در قالب تثلیث ببینند و بنابراین عیسی را خدا نمی‌دانند. بعضی اصول در مسیحیت بسیار مهم و حیاتی هستند و موضوع این کتاب یکی از همین اصول است. درک ما از اینکه عیسی که بود، تأثیر مستقیمی در زندگی الان ما و زندگی بعد از مرگ ما دارد.

دان کارسون برای مخاطب مسیحیِ جدی نیازی به معرفی ندارد. او به‌درستی یکی از الهیدانان تأثیرگذار عصر ما به حساب می‌آید. او بعد از سالها تجربه و پژوهش در سطح بالای آکادمیک، این کتاب را در سال ۲۰۱۲ نوشت. نکات ذکرشده در این کتاب حتماً شما را به فکر فرو خواهد برد و ذهنتان را به چالش خواهد کشید. این کتاب برای خوانندهٔ مسیحی، پر از حقایق کتاب مقدسی و اطلاعات مفید دربارهٔ پسر بودن عیسی است و برای خوانندهٔ مسلمان، پر از پاسخ‌های کتاب مقدسی، و او را با عیسایی روبه رو می‌کند که اگر خوانندهٔ صادقی باشد، می‌تواند مفهوم لقب «پسر» را برای عیسی درک کند.

دکتر کارسون در این کتاب سعی ندارد به تمام مباحث بپردازد و حتی به جزئیات هم اشاره نمی‌کند. او مستقیم سراغ موضوع اصلی می‌رود و نکات کلیدیِ عنوان «عیسی، پسر خدا» را بیان می‌کند تا هم سوتفاهم‌ها رفع شوند و هم این عنوان در بستری درست بررسی و نقد شود. او ترجمه‌های کتاب مقدس را در باب این عنوان بررسی می‌کند و نکاتی مفید به مبشرین انجیل ارائه می‌دهد. مطمئن باشید با خواندن این کتاب، هم به خودتان در زندگی مسیحی‌تان کمک می‌کنید و هم به دوستان مسلمانی که همیشه «پسر خدا بودن عیسی » برایشان سؤال بوده و همواره بحث برانگیز و مانعی برای ایمان آوردن آن‌ها به مسیح.

نیما علیزاده

 

این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.